Müller Péter bűnügyi komédiáját, a Szemenszedett igazságot adja elő a Határon Túli Magyar Színházak Szemléjén a Csíki Játékszín.
2017. február 02., 13:222017. február 02., 13:22
Ezzel kapcsolatban a szerző a Thália Színház honlapján olvasható interjúban úgy nyilatkozott, még nem látta a produkciót, nagyon sajnálja, hogy nem tudott jelen lenni Csíkban, a bemutatón. „1956-ban lelőttek, és az egyik lábam ettől tulajdonképpen sérült. Nagyon felhoztam magam, a mai napig sportolok, de nehezen utazom. És mivel oda repülővel nem tudok menni, nekem kocsival messze van. Pedig rengeteget hívnak, és amíg fiatal voltam, boldogan jártam Erdélybe. Nagyon sok nagyszerű ember él ott, és úgy tudtam mindig megszólalni, mintha egész életemben köztük éltem volna. Azt tapasztaltam még ráadásul, hogy nagyon gazdag a színházi világuk” – fogalmazott Müller Péter.
Kifejtette, nagyon várja, hogy Budapesten láthassa a Csíki Játékszín produkcióját. „Remélem, hogy a közönségnek is tetszeni fog. Egy különös krimit látnak majd. Meggyőződésem, hogy ilyen ravasz bűnügyi történetet nemigen írtak még, mint ez. És ha csak úgy nézi valaki, mint egy krimit, hogy ki a bűnös, milyen bűntény történt ebben a városban, akkor is azt mondhatnám, hogy nincs a világon olyan Columbo-történet, ami ezzel a sztorival vetekedhetne” – mondta el a szerző.
Parászka Miklós, az előadás rendezője a Thália Színháznak úgy nyilatkozott, nem a véletlen műve volt, hogy bemutatták Csíkban Müller Péter darabját. „Akkor figyeltem fel rá, mikor 1990-ben, rögtön a forradalmi változások után a kolozsvári színházban Kötő József igazgató felkért egy darab megrendezésére. Az volt az egyetlen kikötése, hogy olyan előadás hozzunk létre, ami tükrözi az akkori folyamatokat. Ekkor került elém ez a darab, és megérintett a kérdés, amit felvet, mégpedig, hogy lehetséges-e morális alapon rendet teremteni a világban? 1990-ben ez a kérdésfelvetés hallatlanul aktuálisnak tűnt, ezért meg is rendeztem. Azóta eltelt 26 év, és a kérdés semmit nem veszített az aktualitásából, sőt ma talán még szembeötlőbb, mint akkoriban” – fogalmazott a rendező.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!