Fotó: TIFF
Több mint félszáz filmes követeli a Dacian Cioloş miniszterelnöknek címzett nyílt levélben Corina Şuteu kultuszminiszter leváltását, szerintük ugyanis hozzá közel állók, többek között Tudor Giurgiu érdekei mentén módosítaná a filmes törvényt.
2016. augusztus 04., 12:512016. augusztus 04., 12:51
A keddi bukaresti közmeghallgatás sem hozta közelebb a megegyezéshez a művelődésügyi minisztérium képviselőit és a filmes törvénytervezet módosítását ellenző szakembereket. Hétfőn mintegy 58 filmes írta alá azt Dacian Cioloş miniszterelnöknek címzett nyílt levelet, amelyben a kulturális miniszter, Corina Şuteu leváltását kérik a miniszterelnöktől.
A filmszakma képviselői szerint a kulturális tárcavezető munkája átláthatatlan, és arra panaszkodnak, hogy a szakmabeliek megkérdezése nélkül, sürgősségi kormányrendelettel módosítanák a filmművészetre vonatkozó rendeletet. Az aláírók szerint Corina Şuteu már korábban, államtitkári minőségben kidolgozott egy olyan határozattervezetet, amely azt tenné lehetővé, hogy „csak bizonyos filmek, műhelyek, fesztiválok kapjanak támogatást\". Azt akkor nem fogadták el, a miniszter most mégis közvitára bocsátotta ugyanezt a tervezetet. A nyílt levelet aláíró filmesek azt is kifogásolják, hogy szerintük a miniszter hozzá közel álló embereknek akar kedvezni, többek között Tudor Giurgiunak, a TIFF főszervezőjének.
A törvénymódosításra vonatkozó tervezet kidolgozásával a szaktárca által felkért szakértői testületben valóban részt vett Tudor Giurgiu is, valamint olyan elismert filmes szakemberek, mint Cristian Mungiu, Florin Mihăilescu vagy Paul Negoescu. A szakértői testület a romániai filmes szakma intézményeinek gyökeres átszervezését szeretné, az Országos Filmközpontot (CNC) például teljesen átalakítanák, ezzel párhuzamosan pedig megalapítanák a Romániai Filmügynökséget.
A tiltakozók szószólója, Cristian Comeagă rendező azonban a Mediafax hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, szerinte a közmeghallgatás csak színjáték, amellyel megpróbálják a törvényesség látszatát kelteni, miközben sürgősségi kormányrendelettel, a szakma nagy részének megkérdezése nélkül akarják felforgatni a filmes támogatási rendszert. Mint mondta, az egész arról szól, hogy „Tudor Giurgiu és az emberei magukhoz ragadják a hatalmat\". A félszáz filmes a közvita után is Corina Şuteu lemondatását követeli, a kulturális miniszter viszont az Országos Filmközpont igazgatóját, Anca Mitrant szólította fel lemondásra, akivel, mint mondta, „nem tud együtt dolgozni\".
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!