2009. június 03., 11:092009. június 03., 11:09
Az eseményen először is Pozsony Ferenc, a társaság elnöke köszöntötte a hallgatóságot és a Magyar Néprajzi Társaság újonnan megválasztott főtitkárát, a szerzőt, akinek most megjelent munkáját Tánczos Vilmos, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Tanszékének oktatója méltatta.
A L’Hartmann Kiadó gondozásában megjelent kötet a csíksomlyói pünkösdi búcsújárás múltját tekinti át a kezdetektől az 1949-es évig. A szerző, ahogy azt Tánczos Vilmos jól megszerkesztett és összetett bemutatójából, az est házigazdájának szavaival, „egyetemi előadásából” kiderült, már a kilencvenes évek óta foglalkozik a témával.
Az évek során megjelentetett részeredmények csak most álltak öszsze még mindig nem teljesen kimerítő, de az említett időszakot összefoglaló egésszé. Tánczos Vilmos a búcsújárás leírásának nehézségeit ennek kiterjedtségében, az 1949 előtti forrásanyagok szegényességében, a terek és idők sokrétűségében, ugyanakkor ezen jellegzetességek által nyújtott szempontok egységes érvényesítésében látja.
Tánczos ugyanakkor arra is rámutatott, hogy „úttörő jelentőségű” munkáról van szó, ugyanis „előzmény nélküli a maga sokirányúságában, kritikai jellegében és terjedelmében”, a művet komolyság, tömörség jellemzi. Szerinte Mohay műve időt álló nagy jelentőségű írás, amely a következőkben mértékként szolgálhat minden hasonló tematikájú mű megírásában.
A kötet hat fejezetet foglal magában, amelyek a történet, eredet, hagyomány fogalmai köré csoportosulnak. A könyvbemutatón az is kiderült, hogy a szerző a most közönség elé került mű folytatásán is dolgozik már.
Szerző: Jakab András
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.