Szerda este a Boldogság expressz című előadással zárult a Szigligeti Színház miniévada, amelynek hét napja során az elmúlt évad tizenkét előadását láthatta újra a nagyváradi közönség.
2016. június 09., 20:022016. június 09., 20:02
A záróesten átadták a társulati díjak is. A 2015–2016-os évad Életműdíját a Szigligeti Színház művészeti tanácsa a legendás hírű Szabó József „Ódzsának” ítélte idén, aki – mint ahogy az Hajdu Géza méltatásában is elhangzott – „csendes tóba dobott kő gyanánt borzolta fel a magyar és a váradi színház állóvizét, olyan újszerű előadásokat teremtve, amelyek költőiségüknél fogva maradtak emlékezetes alkotásai a 20. és 21. századi színháztörténetnek”.
A Szigligeti Társulat 35. életévét be nem töltött színművészének járó díjat a társulati tagok szavazatai alapján ezúttal Ababi Csilla kapta – adta hírül a nagyváradi teátrum. A 2015/2016-os évad Közönségdíjasára online, a színház weblapján, valamint a miniévad alatt kitöltött űrlapok segítségével lehetett szavazni. A nézők döntése értelmében a népszerűségi díjat idén Szotyori József kapta.
A Nívódíjak odaítéléséről háromtagú zsűri döntött: Budaházi Attila, a Csíki Játékszín dramaturgja, Koltai M. Gábor rendező, valamint Theodor Cristian Popescu rendező kiemelték, hogy három, fejlődni akaró és erős társulat (a Szigligeti Társulat mellett a Lilliput Bábtársulat, illetve a Nagyvárad Táncegyüttes) színes előadásait láthatták az eltelt néhány nap alatt. A zsűritagok döntése értelmében a legjobb bábművész Oláh Anikó Katalin, a legjobb táncos Brugós Sándor Csaba, a legjobb mellékszereplő Kocsis Gyula, a legjobb női főszereplő Ababi Csilla, a legjobb férfi főszereplő pedig Hunyadi István lettek.
A teátrum munkatársai az esten azokat a hűséges nézőket is díjazták, akik évtizedek óta bérletesei a színháznak: az Aranybérletet idén Molnár Judit és Pásztai Ottó kapták. A háttérmunkások számára járó Kulisszadíjról a színház munkaközösségének jelölései alapján a színház vezetősége döntött: az idei díjazott Lázár Attila világosító lett. A színház vezetősége ugyanakkor Aranyszilva és Aranykörte díjakkal jutalmazta a színház díszletépítő munkásait, valamint műhelyét.
Az est Kovács Enikő színművésznő megünneplésével folytatódott, aki idén pályára lépésének harmincadik évfordulóját ünnepli. Hajdu Géza laudációjában kiemelte: a Váradon eltöltött három évtizede alatt olyan remek főszerepekben láthatta őt a közönség, amelyek minden magyar színésznő álmai lehetnek.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!