Fotó: Biró István
A színház kapuját döngetve énekelte a Pál utcai fiúk című előadás Mi vagyunk a Grund kezdetű főcímdalát a budapesti produkció kolozsvári rajongótábora. A fellépő színészek is örömmel nyugtázták, hogy a Vígszínház előadása óriási sikernek örvendett kedden a kincses városban.
2018. május 30., 16:372018. május 30., 16:37
Elsöprő sikert aratott a kolozsvári magyar színházban kedden a budapesti Vígszínház Pál utcai fiúk című előadása: a 163. alkalommal előadott produkciót több ízben is vastapssal jutalmazta a közönség. A Molnár Ferenc klasszikusából készült, Marton László által színpadra állított, Dés László és Geszti Péter zenéjével kísért előadást már hetekkel ezelőtt élénk érdeklődés övezte a kincses városban:
A Magyarországon is nagy népszerűségnek örvendő Pál utcai fiúkat első ízben játszották a Vígszínház falain kívül, a kincses városban a zenét szerző Dés László és Geszti Péter is tiszteletét tette. A produkciót, amelyet másfél éve játszanak a budapesti teátrumban a művészek és színis hallgatók, kétszer adták elő Kolozsváron: délután 4-től és 8-tól.
A későbbi előadásra érkező lelkes, tizenévesekből álló rajongótábor a színház kapuját döngetve énekelte a Mi vagyunk a Grund kezdetű főcímdalt, így
„Erdélyiek a nagyszüleim, és nagyon sokat vagyok Erdélyben, Gyimesfelsőlokon, mindig nagyon nagy öröm és megható számomra, ha Erdélyben járok. Vártam, hogy milyen ereje lesz Kolozsváron az előadásnak, vagy lesz-e egyáltalán, és én úgy éreztem, hogy volt” – mondta megkeresésünkre Vecsei H. Miklós.
Vecsei H. Miklós: vártam, hogy milyen ereje lesz Kolozsváron az előadásnak, vagy lesz-e egyáltalán, és én úgy éreztem, hogy volt
Fotó: Szkárossy Zsuzsa
A Nemecseket alakító színészt arról faggattuk, miből merítkezik, hogy estéről estére ugyanolyan lendülettel tudjon játszani.
Ha egymás után három-négy napot játszunk, az nehéz, nehéz újra feltölteni a lelkedet, de erre van a nyár, hogy kipihend” – mondta a színész, aki nagy népszerűségnek örvend a tizenévesek körében.
Fotó: Biró István
Kurucz Ádámot, a Weiszt alakító színészt is a munkafolyamatról kérdeztük. Kurucz Ádám elmondta, két évvel ezelőtt a Vígszínház elhatározta, hogy színpadra állítják a zenés előadást, melyhez a főbb szereplőket a Színművészeti Egyetemről válogatták, hiszen a Molnár Ferenc regényhőseihez hasonló korúakat kerestek leginkább Marton László, illetve Máté Gábor osztályából. Harmadéveseket, illetve a fiatal színészeket válogattak be a Vígszínház társulatából, ezen kívül táncosok is fellépnek, főképp a vörösingesek szerepében.
Persze, ennek megvannak a veszélyei is, mert nem tudtuk, hogy mire számítsunk a fogadtatást illetően, de vártuk és reméltük, hogy szeretettel várnak minket, ami aztán be is igazolódott” – mondta Kurucz Ádám. Az előadást követően percekig, állva tapsolt a közönség, majd Dés László és Geszti Péter is megjelent a színpadon, a zeneszerzőket is óvációval fogadta a nagyérdemű.
Dés László (balról a második) és Geszti Péter (balról a negyedik) is meghajolt a kincses város közönsége előtt
Fotó: Biró István
A Pál utcai fiúk iránt nem kizárólag az ifjú generáció tagjai érdeklődtek, az idősebbeket is magával ragadta a magyar irodalom egyik legszívbemarkolóbb alkotásának színpadi változata. A végén egy idős néző könnyes szemmel mondta, hogy most már kisírta magát, hazamehet.
Az élelmesebb, bátrabb rajongók előadás után lerohanták a színészeket autogramokért.
Fotó: Biró István
„Közös gondolkodásunk és közbeszédünk része lett a grund, amely a miénk, ahogy Dés–Geszti csupa érzelem, csupa dallam betétdalában éneklik a szereplők. Mindnyájan emlékezünk az einstandolásra, amikor a vörösinges Pásztorok elrabolják Nemecsek kedvenc üveggolyóit, emlékezünk a gittegyletre, a füvészkertre, a csatára a grundon, és Nemecsekre, aki feláldozta magát a grundért és a társaiért. Költészettel és emlékekkel teli hívószavak ezek, amelyeket minden generáció újra és újra felfedez magának" – olvasható az előadás ismertetőjében.
Fotó: Biró István
A leglelkesebb rajongók szerda délután még találkozhatnak Vecsei H. Miklóssal, hiszen a tervek szerint fél hattól mutatja be önálló József Attila-estjét, a Mondjad, Atikám!-at. Szintén szerdán 20 órától Nádas Péter és Vidovszky László Találkozás című csodálatos történetét tekintheti meg a közönség Eszenyi Enikő rendezésében. Az előadásban A Pál utcai fiúk szereposztásának néhány tagja is fellép.
Lőrincz Anna
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
szóljon hozzá!