Fotó: Biró István
A színház kapuját döngetve énekelte a Pál utcai fiúk című előadás Mi vagyunk a Grund kezdetű főcímdalát a budapesti produkció kolozsvári rajongótábora. A fellépő színészek is örömmel nyugtázták, hogy a Vígszínház előadása óriási sikernek örvendett kedden a kincses városban.
2018. május 30., 16:372018. május 30., 16:37
Elsöprő sikert aratott a kolozsvári magyar színházban kedden a budapesti Vígszínház Pál utcai fiúk című előadása: a 163. alkalommal előadott produkciót több ízben is vastapssal jutalmazta a közönség. A Molnár Ferenc klasszikusából készült, Marton László által színpadra állított, Dés László és Geszti Péter zenéjével kísért előadást már hetekkel ezelőtt élénk érdeklődés övezte a kincses városban:
A Magyarországon is nagy népszerűségnek örvendő Pál utcai fiúkat első ízben játszották a Vígszínház falain kívül, a kincses városban a zenét szerző Dés László és Geszti Péter is tiszteletét tette. A produkciót, amelyet másfél éve játszanak a budapesti teátrumban a művészek és színis hallgatók, kétszer adták elő Kolozsváron: délután 4-től és 8-tól.
A későbbi előadásra érkező lelkes, tizenévesekből álló rajongótábor a színház kapuját döngetve énekelte a Mi vagyunk a Grund kezdetű főcímdalt, így
„Erdélyiek a nagyszüleim, és nagyon sokat vagyok Erdélyben, Gyimesfelsőlokon, mindig nagyon nagy öröm és megható számomra, ha Erdélyben járok. Vártam, hogy milyen ereje lesz Kolozsváron az előadásnak, vagy lesz-e egyáltalán, és én úgy éreztem, hogy volt” – mondta megkeresésünkre Vecsei H. Miklós.
Vecsei H. Miklós: vártam, hogy milyen ereje lesz Kolozsváron az előadásnak, vagy lesz-e egyáltalán, és én úgy éreztem, hogy volt
Fotó: Szkárossy Zsuzsa
A Nemecseket alakító színészt arról faggattuk, miből merítkezik, hogy estéről estére ugyanolyan lendülettel tudjon játszani.
Ha egymás után három-négy napot játszunk, az nehéz, nehéz újra feltölteni a lelkedet, de erre van a nyár, hogy kipihend” – mondta a színész, aki nagy népszerűségnek örvend a tizenévesek körében.
Fotó: Biró István
Kurucz Ádámot, a Weiszt alakító színészt is a munkafolyamatról kérdeztük. Kurucz Ádám elmondta, két évvel ezelőtt a Vígszínház elhatározta, hogy színpadra állítják a zenés előadást, melyhez a főbb szereplőket a Színművészeti Egyetemről válogatták, hiszen a Molnár Ferenc regényhőseihez hasonló korúakat kerestek leginkább Marton László, illetve Máté Gábor osztályából. Harmadéveseket, illetve a fiatal színészeket válogattak be a Vígszínház társulatából, ezen kívül táncosok is fellépnek, főképp a vörösingesek szerepében.
Persze, ennek megvannak a veszélyei is, mert nem tudtuk, hogy mire számítsunk a fogadtatást illetően, de vártuk és reméltük, hogy szeretettel várnak minket, ami aztán be is igazolódott” – mondta Kurucz Ádám. Az előadást követően percekig, állva tapsolt a közönség, majd Dés László és Geszti Péter is megjelent a színpadon, a zeneszerzőket is óvációval fogadta a nagyérdemű.
Dés László (balról a második) és Geszti Péter (balról a negyedik) is meghajolt a kincses város közönsége előtt
Fotó: Biró István
A Pál utcai fiúk iránt nem kizárólag az ifjú generáció tagjai érdeklődtek, az idősebbeket is magával ragadta a magyar irodalom egyik legszívbemarkolóbb alkotásának színpadi változata. A végén egy idős néző könnyes szemmel mondta, hogy most már kisírta magát, hazamehet.
Az élelmesebb, bátrabb rajongók előadás után lerohanták a színészeket autogramokért.
Fotó: Biró István
„Közös gondolkodásunk és közbeszédünk része lett a grund, amely a miénk, ahogy Dés–Geszti csupa érzelem, csupa dallam betétdalában éneklik a szereplők. Mindnyájan emlékezünk az einstandolásra, amikor a vörösinges Pásztorok elrabolják Nemecsek kedvenc üveggolyóit, emlékezünk a gittegyletre, a füvészkertre, a csatára a grundon, és Nemecsekre, aki feláldozta magát a grundért és a társaiért. Költészettel és emlékekkel teli hívószavak ezek, amelyeket minden generáció újra és újra felfedez magának" – olvasható az előadás ismertetőjében.
Fotó: Biró István
A leglelkesebb rajongók szerda délután még találkozhatnak Vecsei H. Miklóssal, hiszen a tervek szerint fél hattól mutatja be önálló József Attila-estjét, a Mondjad, Atikám!-at. Szintén szerdán 20 órától Nádas Péter és Vidovszky László Találkozás című csodálatos történetét tekintheti meg a közönség Eszenyi Enikő rendezésében. Az előadásban A Pál utcai fiúk szereposztásának néhány tagja is fellép.
Lőrincz Anna
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!