2010. szeptember 07., 10:032010. szeptember 07., 10:03
A dokumentarista rajzfilmben a falusi szobák falain gyakran látható falvédők szereplői szólalnak meg. Németh László, a rövidfilmfesztivál nagyváradi vetítéseinek főszervezője eredeti tervének megfelelően a vetítések után a nézőkkel folytatott beszélgetés alapján mérte fel, melyik alkotás tetszett a legjobban a váradiaknak – ez az elismerés ugyanis egyfajta közönségdíj.
Németh László a Krónika megkeresésére azt nyilatkozta, nagyon sikeresnek értékeli a Váradon először megszervezett vetítéssorozatot, amelynek során a magyar fővárosban zajló Budapest Short Rövidfilmfesztivál mezőnyét hozták át a partiumi városba, és a pesti vetítésekkel párhuzamosan az itteniek is megtekinthették őket. Németh azt mondja, minden valószínűség szerint jövőre is lesz BuSho Váradon, de nagyon fontos volna szponzort vagy szponzorokat szerezni hozzá, hiszen idén ingyenes volt a belépés, de félő, hogy ha senki nem támogatja a rendezvényt anyagilag, 2011-ben ez már nem lesz lehetséges.
A budapesti díjkiosztón egyébként a nemzetközi és a diákzsűri fődíját is ugyanaz a film kapta, a több mint 80 film közül a Bulkin utolsó napja című orosz alkotás bizonyult a legjobbnak. Alekszej Andrianov filmjében egy köztisztviselő házról házra jár olyan emberekhez, akiknek aznap meg kell halniuk, és egy kérdőíven ki kell pipálniuk azt a részt, hogy „tökéletesen elégedett voltam az életemmel” – Ivan Szergejevics Bulkin azonban ezt viszszautasítja.
Az ezüst-BuSho-díjat egy tízperces indiai szatíra nyerte: Shumona Banerjee Kusum/Virágbimbó című filmje egy fiatal transzvesztita prostituált és egy erősen depressziós angoltanár fura viszonyába enged betekintést. Eduardo Chapeto-Jackson A vég című 29 perces spanyol filmje – egy reális veszélyen alapuló negatív utópia – nyerte a fesztivál bronz-BuSho-díját.
A fesztivál budapesti szervezői szerint a legnagyobb érdeklődést a versenyprogram váltotta ki, de sok Magyarországon élő külföldi néző érdeklődött az angol feliratos Bacsó Péter–Kállai Ferenc-retrospektív iránt is. A délutáni és az esti versenyfilmvetítések mind telt házasak voltak. Huszonöt külföldi alkotó vendégeskedett a fesztiválon, akik közül sokan a fesztivált követően is Budapesten maradtak néhány napot.
Három magyar film is kapott díjat: a legjobb operatőr Maly Róbert lett Az ulmi szabó című film képeiért. Ágói Krisztina Ez titok az ilyesmi… című animációja a váradival együtt két díjat is nyert, továbbá a diákzsűri különdíjjal értékelte Alexei Alexeev Log Jam című filmjét is. A Vörösmarty moziban megrendezett 6. Budapest Short-fesztiválon a világ legkülönbözőbb pontjairól származó alkotók összesen 85 alkotása versenyzett egymással.
Az egyhetes fesztiválra három – fikciós, animációs és kísérleti – kategóriában idén is csaknem félezer nevezés érkezett mintegy 53 országból. A versenyprogramba beválogatott filmek között volt portugál, spanyol, német, amerikai, brit, lengyel, norvég, olasz, román, kanadai, indiai, orosz, finn, francia, kínai, holland, svéd, mexikói, ukrán, ciprusi, horvát, belga, görög és észt is. A magyar rövidfilmeket 15 alkotás képviselte.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.