Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2009. március 03., 10:032009. március 03., 10:03
„Régi adósságát törleszti e műsorral a Magyar Televízió. Noha eddig is foglalkoztunk az adásban kulturális és művészeti kérdésekkel, a forgatási lehetőségek hiánya az aktualitásoktól fosztotta meg az Átjárót” – értékelte a kezdeményezést Havasi János szerkesztőségvezető.
A Határon Túli Műsorok Szerkesztőségének népszerű magazinja, az Átjáró hétfői adásainak alcíme A kultúra arcai a Kárpát-medencében – ami egyben kifejezi az új összeállítás filozófiáját is. A 25 perces magazin szerkesztői, Bornemissza Eszter, Borbás Anikó és Debreceni Mihály, valamint Bereki Anikó műsorvezető a környező országok televíziósainak bevonásával készülő, magyarországi forgatásokkal is színesített, tartalmas műsort ígérnek.
A nézők a produkcióban átfogó képet kaphatnak a határon túli magyarság és a többségi nemzet társadalmi, kulturális életéről, annak változásairól, folyamatairól. Megismerhetik a civil társadalom közösségi, művészeti és irodalmi intézményeit, annak sikereit és problémáit. „A környező országokban élő magyar közösségek kulturális életéről szóló beszámolók elvesznek a politikai csatározásokról szóló hírözönben.
E bezárkózással sokat veszítünk, hiszen a szomszédainknál is tapasztalható pozitív szemléletváltás, az európai integráció, a nemzeti önazonosság megőrzése új távlatokat nyit a műsorkészítésben” – ajánlják a műsort a szerkesztők, akik úgy vélik, a környező országok pezsgő kulturális életéről kevés hír jut el Magyarországra.
A nézők az Átjárót részben a megszokott időpontokban, hétfőn, szerdán, csütörtökön és pénteken 12.35-től láthatják az m2-n. Újdonság, hogy a műsorokat aznap 15.30-tól az m1 is megismétli.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.