Fotó: A szerző felvétele
2009. július 03., 10:212009. július 03., 10:21
Idén két kirándulást is szerveztek a tábor keretében. Az elsőn a kovásznai ménest, a sepsiszentgyörgyi képtárat és múzeumot tekintették meg a művészek, majd Gidófalvára is ellátogattak. A kovásznai ménes farmja néhány kilométerre található a fürdővárostól, a többhektáros területen lipicai lovakat gondoznak, többek között az Incitato vérvonal apaménjét is.
A farmon a művészeknek lehetőségük nyílt az állatok megtekintésére, sűrűn kattogtak a fényképezőgépek, egyedül Ferencz Ágnes brassói képzőművész vette a fáradságot, hogy a maga készítette diópáccal vázlatokat rajzoljon. A farmon az alkotók szemügyre vehették többek között az európai fogathajtó bajnokság bronzérmes állatait, amelyeket éppen a látogatás közben szállítottak el Beszterce megyébe egy országos bajnokságra.
A farm után a kirándulás résztvevői megtekintették a sepsiszentgyörgyi képtár Plugor Sándor-tárlatát, majd a Székely Nemzeti Múzeum meglátogatását követően Gidófalvára utaztak, ahol dr. Kádár Lászlónak köszönhetően egy rögtönzött fogathajtóversenyen, illetve lovas íjászbemutatón vehettek részt. Az alkotótáborban készült munkákat a már megszokott módon, táborzárást követő kiállításon lehet megtekinteni a kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeumban. A tábor él, élni fog, s továbbviszi alapítójának, Tóth Ferencnek az ötletét, s megőrzi emlékét – hangsúlyozták a résztvevők.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.