Fotó: Krónika
2007. május 02., 00:002007. május 02., 00:00
A szervezők az utolsó simításoknál tartanak: a napokban helyezik el a képeket az emeleti termekben, illetve most szerelik fel a világítótesteket, állítják be a fényerősséget. Most is gőzerővel zajlik a kiállítás reklámkampánya, a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem helyi hallgatói segítségével 150 ezer szórólapot osztanak szét, és 15 ezer plakátot ragasztanak ki.
A tárlat törzsanyaga, a Pákh Imre Amerikában élő műgyűjtő tulajdonát képező 29 festmény, továbbá a budapesti Magyar Nemzeti Galéria és a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum 18 képe szombaton éjszaka érkezett meg Csíkszeredába. A nemzetközi műtárgyszállító cég Szolnokon csomagolta össze az anyagot: ez a város volt a nyolcadik helyszíne annak a tárlatnak, amely két év alatt több látogatói rekordot döntött Magyarországon.
A festményeket klímaberendezéssel ellátott, páncélozott teherautó szállította Csíkszeredába, fegyveres kísérettel, amely az országhatártól a csíki múzeum biztonsági őreivel egészült ki. Az intézmény munkatársai vasárnap kezdték el kicsomagolni a festményeket a speciális ládákból, és a művész személyes tárgyait tartalmazó tárlókkal együtt az emeleti termekbe vitték. Az egyedüli gondot a nagyobb képek szállítása jelentette, mivel a múzeum ajtóin alig fértek be a kétméteresnél magasabb festmények – mesélte az igazgató. A szállítmányt már ideális körülmények várták: felújították a klímaberendezést és az elektromos hálózatot. A biztonságtechnikát véglegesítették, a mozgásérzékelő és a riasztóberendezésen kívül végig fegyveres őrök vigyáznak a műtárgyakra.
A kiállítást péntek este zártkörű rendezvény nyitja, közéleti személyiségek, valamint a támogatók részvételével. Az eseményen beszédet mond Ráduly Róbert csíkszeredai polgármester, Szili Katalin, a magyar Országgyűlés elnöke és Markó Béla miniszterelnök-helyettes. A szakmai megnyitó keretében Bereczky Loránd, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója, Pákh Imre műgyűjtő, valamint a házigazda múzeum vezetője, Gyarmati Zsolt szólal fel. A nagyközönség szombattól látogathatja a kiállítást, amely július 15-éig tart nyitva Csíkszeredában.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.