Fotó: Czinzel László
Buzogány Béla rendezésében a nagykárolyi Városi Színház nagytermében mutatta be kedden este legújabb előadását a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata.
2016. június 01., 12:382016. június 01., 12:38
A társulat közleménye szerint a mátészalkai Szentpétery Zsigmond Kulturális Központ és Színház igazgatójaként tevékenykedő vendégrendező Fazekas Bertalanné nyírbélteki pedagógussal közösen Csalafinta hozomány címmel vérbeli, ízes komédiát írt a szatmári népi leleményességről.
Az utóbbi színházi évadokban Nagykárolyban a több mint százéves színházépület teljes körű felújítása miatt nem volt színházi előadás, ezért is döntött úgy a Harag György Társulat művészeti vezetése, hogy a partiumi kisvárosban tartja a 2015/16-os színházi évadja utolsó nagyszínpadi bemutatóját. A következő évadban felnőtt- és diákbérleteket indít majd a szatmári társulat a helyieknek, és több produkcióval is jelen lesz a nagykárolyi Városi Színházban.
„Nem csupán makk, hanem tökmakk. Naná, hogy ilyen szó nincs a magyar nyelvben. Ebben az előadásban viszont az is van, ami nincs. Hiszen »dicsekedni azzal is lehet, ami nincs!« – mondja az előadás egyik szereplője. Ízig-vérig szatmári produkcióról van szó, egy olyan parasztkomédiáról, amely telis-tele van egészséges, ízes szatmári poénnal\" – olvasható a produkció ajánlójában. A vígjáték főhőse egy eladósorban lévő szegény lány, akit a nagygazda csak akkor vesz el feleségül, ha van hozománya. Hozomány viszont nincs, ám itt jön a főszereplő segítségére a szatmári furfang.
Az előadás szereplői: Kovács Nikolett, Gaál Gyula, Bogár Barbara, Marosszéki Tamás, Rappert-Vencz Stella, Bándi Johanna, Poszet Nándor, Mendler Móni m. v., Péter Attila Zsolt, Gál Ágnes, László Zita, Kovács Éva, Baksa András m. v., Varga Sándor és Frumen Gergő. A produkció díszlet- és jelmeztervezője Szabó Anna, koreográfusa pedig Nagy Orbán.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!