Az optimista forgatókönyv szerint jövő ősszel kezdődhetnek el a magyar színház épületének felújítási munkálatai
Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Miközben Raluca Turcan kulturális miniszter bejelentette a kincses városi román színház és opera épületének húszmillió eurós felújítási projektjét, a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak és a Kolozsvári Magyar Operának otthont adó sétatéri épület korszerűsítésének ügye továbbra sem mozdul ki a holtpontról. Tompa Gábor igazgató a Krónikának elmondta, Bukarestben teljes komolytalanság övezi a felújítás ügyét, és a 2020-ban megállapított 15 millió eurós költségvetés sem reális. Ráadásul ha esetleg 2024 őszén elkezdődhetnek a munkálatok, fedni fogja egymást a két színház épületének felújítása, ami nem lenne jó sem a teátrumoknak, sem a városnak.
2023. október 31., 19:382023. október 31., 19:38
2023. október 31., 21:092023. október 31., 21:09
„Lassan egyenlő lehet a kávézaccból történő jóslással az, amit én mit mondok arról, hogy mikor kezdődnek el a felújítási munkálatok” – fogalmazott a Krónika megkeresésére kedden Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója, aki szerint a felújítási projekt a „lehető legkomolytalanabbul” zajlik. Arra reagáltattuk a teátrum vezetőjét, hogy egy nappal korábban a román kulturális miniszter közölte: 20 millió eurós projekt keretében újítják fel a kolozsvári Lucian Blaga Nemzeti Színháznak és a Román Operának otthont adó épületet.
Véleménye szerint már régóta esedékes eme „kivételes” épület helyreállítása, amely szerinte közel 100 éve szolgálja a kulturális életet, de eddig még nem újították fel. A tárcavezető az Emil Boc kolozsvári polgármesterrel közösen tartott sajtótájékoztatón hozzátette, a kulturális minisztérium 2022-ben finanszírozási megállapodást kötött az Európa Tanács Fejlesztési Bankjával, és a kolozsvári színház és operaház felújításába jelentős összeget, nettó 20 millió eurót fektet be.
Tekintettel arra, hogy régóta kilátásba helyezték a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak és a Kolozsvári Magyar Operának otthont adó sétatéri épület korszerűsítését – aminek az időpontját korábban idén júliusra tűzték ki –, megkérdeztük Tompa Gábort, történt-e előrelépés az ügyben. A magyar teátrum igazgatója kifejtette, a közbeszerzést megnyerő nagyváradi cégnek augusztus 8-ig kellett volna leadnia a tendert – felmérések, megvalósíthatóság, statikai földmérések, mechanikai mérések –, amely alapján majd meghirdetik az újabb közbeszerzést a tervezésre, kivitelezésre.
Tompa Gábor rámutatott, amióta júniusban megtörtént a kormányfőváltás, és az RMDSZ ellenzékbe került, egészen komolytalanul viszonyulnak azokhoz a felelős személyekhez, akik a beruházási és fejlesztési minisztériumból már eljöttek.
Tompa Gábor igazgató szerint komolytalanság tapasztalható a korszerűsítés körül
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház
„Nincsenek már ott RMDSZ-esek, se Cseke Attila, se Matuz Zsolt, vagy Csók Zsolt, aki személyesen próbálta koordinálni, egyeztetni a dolgokat velük. Azóta olyan mértékű komolytalanság tapasztalható, hogy az illető cég egy nevetséges technikai tervvel állt elő, amely hang- és fénytechnika szempontjából egy falusi, 1960-as évekbeli kultúrotthon szintjén van, és ez elfogathatatlan” – sorolta kifogásait Tompa Gábor.
Emlékeztetett, a beruházás a 2020-as kormányprogram része volt, ebben még 15 millió eurós költségvetéssel szerepel az épület felújítása, modernizálása, kibővítése, ez azonban most már nem reális összeg, a mostani árak közepette biztos, hogy legalább 25 százalékkal többe kerülne.
„A közbeszerzés még nem érinti ezt az évadot, de ha optimisták vagyunk és azt mondjuk, hogy jövő ősszel el tudnak kezdődni a munkálatok, akkor egymásra tevődik a két színház épületének felújítása, és az egyáltalán nem jó a városnak és egyik színháznak sem. Úgy terveztük, ha lesz legalább két év a két felújítás között, akkor tudunk egymás épületében előadásokat tartani. A Béke téri Diákművelődési Házban is jártunk Ştefana Pop-Curşeuval, a nemzeti színház aligazgatójával és az ottani igazgató rendes, nyitott volt, megígérte, hogy engedi, időnként tartsunk majd ott előadásokat” – részletezte a színidirektor.
A közbeszerzést megnyerő cég a hang- és fénytechnika szempontjából nevetséges technikai tervvel állt elő
Fotó: Facebook/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Az egyik Hans Christian Andersen A fülemüle című meséjéből készülő gyerekelőadás, amelynek december 16-án lesz a bemutatója; a másik pedig Friedrich Schiller Stuart Máriája, amelyet Diego de Brea szlovén rendező visz színre tavasszal.
Továbbra is a jövő ködébe vész a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak és a Kolozsvári Magyar Operának otthont adó épület és színpad korszerűsítése: a kormányváltás előtt még úgy volt, hogy idén júliusban elkezdődhet a folyamat.
November 4-e és 19-e között harmadik alkalommal kerül megrendezésre Kolozsváron az UTEFest, az Európai Színházi Unió Fesztiválja.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!