2011. február 04., 10:562011. február 04., 10:56
A város lakói több ízben jelezték igényüket egy klasszikus Szent György-szoborra, képzőművészekkel egyeztetve arra a következtetésre jutottak, hogy a Kolozsvári Márton és testvére, György által 1373-ban készített Szent György-szobor – amelynek eredetije Prágában van – a legismertebb, ezért annak a másolatát állítják fel a városban. A köztéri szoborra a Szent György Alapítvány közreműködésével gyűjtést is kezdeményeznek, a városlakók jelképesen 5,50 lejt adományozhatnak – utalva az évfordulóra.
A polgármester hangsúlyozta: a belvárosban felállított régi Szent György-szobrot – amelyet a helybeliek Süsünek becéznek – nem bántják, hiszen az a város szimbólumává vált. Az önkormányzat tervei szerint minden évben egy-egy intézmény elé állítanak „őrszobrot”, tavaly a Gyárfás Jenő Képtár előtt avatták fel a névadó szobrát, idén Csutak Vilmos író, iskolaigazgató szobrát állítják fel a Székely Mikó Kollégium előtt, jövőre pedig valószínűleg Tamási Áron szobrát a róla elnevezett színház előtt.
Bartha Mónika, a polgármesteri hivatal városimázs-irodájának vezetője elmondta, az évforduló alkalmából rengeteg kulturális és szórakoztató programot szerveznek. A várost próbálják népszerűsíteni és a múltját megismertetni, ezért sok pályázatot írnak ki, kiállításokat terveznek. A rendezvényeket az összefogás jegyében bonyolítják le, minden korcsoportot, az óvodásoktól a nyugdíjasokig megszólítanak, számos kulturális intézményt, civil szervezetet bevonnak. A saját programok mellett a városban rendszeresen sorra kerülő kulturális eseményeket is integrálják, beillesztik az évfordulós koncepcióba.
Lesz korabeli vásár, fotó- és rajzpályázat, városismereti vetélkedő, műhelymunkák, előadások, 550 perces koncertsorozat, ismertette a terveket Bartha Mónika. Kiadnak egy könyvsorozatot is: Sepsiszentgyörgy képes történetét, a Szent György-legendát is megjelentetik. Helytörténészekkel egyeztetve kiderült, hogy a sepsiszentgyörgyi egyházak története még nem készült el, ezért idén erre fektetik a hangsúlyt. Az év végén a rendezvénysorozatról megjelent írásokat és fotókat is kiadják könyv formájában.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.