Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
A színházi világnapot is megünnepelve mutatja be pénteken 20 órától a Kolozsvári Állami Magyar Színház a Las Meninas című előadást Andrei Măjeri rendezésében. A produkció a kolozsvári színház 2017-ben a fiatal rendezők számára meghirdetett pályázatának egyik kiválasztott projektjeként valósul meg, a projektek bemutatása tovább folytatódik az idei évadban.
2019. március 27., 17:252019. március 27., 17:25
2019. március 27., 17:292019. március 27., 17:29
Ernesto Anaya kortárs mexikói szerző Las Meninas [Az udvarhölgyek] című drámája, melynek ez lesz az első magyar nyelvű bemutatója a művész létállapotáról szól, párhuzamba állítva a spanyol aranykort és a posztmodern korszakot. Mindkettőre érvényes, hogy „a világ egy kép”, és „a kép minden”. A szöveget nagyon eredeti szerkezet és formabontó mechanizmusok jellemzik.
Andrei Măjeri rendező elmondása szerint
„Nem afféle könnyed vígjáték, bár azt hiszem, hogy komikus előadás lesz belőle. Az előadás első felében egy üres teret használunk, második felében aztán megjelenik a tulajdonképpeni díszlet is. A jelmezek ugyancsak fordított utat járnak be: a posztmodern látványvilágtól a barokk festmény újraalkotásáig. Az előadás szépen felépült, most van abban a stádiumban, hogy összeálljon végső formájába. Remélem, a közönség érteni fogja, magával viszi majd a történetet, és vele együtt a kérdéseket is. Ugyanakkor azt is remélem, nem visz magával válaszokat” – jegyezte meg a rendező.
Az előadás jelmeztervezője, Lucian Broscățean így vallott a próbafolyamatról:
A Las Meninas díszletét Irina Chirilă jegyzi, színpadi mozgás: Bordás Attila, hangterv: Adrian Piciorea, zenei vezető: Incze G. Katalin, illusztrációk, lenyomatok: Keszeg Ágnes, vívás: Habala Péter, kiegészítők: Diana Flore, rendezőasszisztens: Fogarasi Alpár, a jelmeztervező asszisztense: Carmen Cherecheș. Velázquezt Szűcs Ervin alakítja, a további szerepekben Imre Éva, Sinkó Ferenc, Kicsid Gizella, Kató Emőke, Vindis Andrea, Farkas Loránd, Laczkó Vass Róbert és Marosán Csaba látható. Következő előadások: március 31., vasárnap, április 13., szombat, valamint április 29., 20 óra. Az előadásra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában, valamint online a www.biletmaster.ro weboldalon.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!