A szakmai jellegű programok alternatívájaként népművészeti, képzőművészeti és fotókiállításokra, néptáncelőadásokra és könyvbemutatókra volt hivatalos a hétvégén az érdeklődő közönség. Az EMKE szándékai szerint a kulturális napokon a kortárs művészetnek is helyet kívántak biztosítani, ennek megfelelően a rendezvény gerincét a két napon át zajló Kisebbségi Magyar Filmnapok jelentették. A nagyközönség számára csalogató programpontot jelentett a Tranzit Házban pénteken kezdődő minifilmfesztivál. A csönd képei – Délvidéki filmkaleidoszkóp névre keresztelt, a délvidéki filmes alkotókat felvonultató bemutatkozó, melyet Iván Attila filmrendező nyitott meg, a „helyi és egyetemes érték” alcímet is viselhette volna. Az Alföldi opus című, Nagy József táncművészről 2003-ban készült portréfilm a világhírű alkotó és szülővárosa, Magyarkanizsa kapcsolatát boncolgatja. A rendezők – Iván Attila és Bicskei Zoltán – az alföldi táj hatását tárják fel Nagy József művészetében, a dokumentumfilmes módszerekkel készült alkotást a táncművész előadásainak jelenetei gazdagítják. A Tűzút című kisjátékfilm, Iván Attila 2003-as alkotása szintén a hely szellemét kutatja Csáth Géza Frigyes című novellája nyomán. A délvidéki filmek sorát Bicskei Zoltán Nagyapáti Kukac Péter mennybemenetele című filmdrámája zárta. A vajdasági film történetét Siflis Zoltán filmrendező vázolta. A kilencvenes években, a háború miatt csaknem tízévi szünet következett, az utóbbi években azonban ismét fellendülőben van a filmgyártás – jelentette ki. A szlovéniai magyarságot egyetlen film, Pivar Tomsics Ella Lakodalom lesz a mi utcánkban – Egy letűnt kor muravidéki magyar lakodalma című alkotása képviselte. Kárpátaljáról kizárólag dokumentumfilmek érkeztek, a Magyarok a végeken sorozatból többek között az ungvári Manajló Múzeumot, Vári Fábián Lászlót költőt, illetve a kárpátaljai húsvéti szokásokat bemutató munkákat láthatták az érdeklődők. Szombaton a magyarországi diákfilmesek produkciói kerültek bemutatásra, az erdélyi filmes programot pedig a Duna Műhely alkotótábor filmjeiből és a Sapientia–Erdélyi Magyar Tudományegyetem filmművészet szakos diákjainak kisfilmjeiből készült válogatás képviselte, más alkotások mellett a Bisztrókirálynő (Csillag Márton), a Szivarfüst (Csuja László) és az Easy Life (Török Tihamér) került bemutatásra. Lakatos Róbert rendező Csendország című, több hazai és nemzetközi díjat nyert 2001-es dokumentumfilmjének vetítését beszélgetés követte az alkotóval. A magyar kulturális napok a Kolozsvári Állami Magyar Operában rendezett, verset, népdalt felvonultató ünnepi műsorral, vasárnap a főtéri Mátyás-szoborcsoport megkoszorúzásával zárult.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.