A szakmai jellegű programok alternatívájaként népművészeti, képzőművészeti és fotókiállításokra, néptáncelőadásokra és könyvbemutatókra volt hivatalos a hétvégén az érdeklődő közönség. Az EMKE szándékai szerint a kulturális napokon a kortárs művészetnek is helyet kívántak biztosítani, ennek megfelelően a rendezvény gerincét a két napon át zajló Kisebbségi Magyar Filmnapok jelentették. A nagyközönség számára csalogató programpontot jelentett a Tranzit Házban pénteken kezdődő minifilmfesztivál. A csönd képei – Délvidéki filmkaleidoszkóp névre keresztelt, a délvidéki filmes alkotókat felvonultató bemutatkozó, melyet Iván Attila filmrendező nyitott meg, a „helyi és egyetemes érték” alcímet is viselhette volna. Az Alföldi opus című, Nagy József táncművészről 2003-ban készült portréfilm a világhírű alkotó és szülővárosa, Magyarkanizsa kapcsolatát boncolgatja. A rendezők – Iván Attila és Bicskei Zoltán – az alföldi táj hatását tárják fel Nagy József művészetében, a dokumentumfilmes módszerekkel készült alkotást a táncművész előadásainak jelenetei gazdagítják. A Tűzút című kisjátékfilm, Iván Attila 2003-as alkotása szintén a hely szellemét kutatja Csáth Géza Frigyes című novellája nyomán. A délvidéki filmek sorát Bicskei Zoltán Nagyapáti Kukac Péter mennybemenetele című filmdrámája zárta. A vajdasági film történetét Siflis Zoltán filmrendező vázolta. A kilencvenes években, a háború miatt csaknem tízévi szünet következett, az utóbbi években azonban ismét fellendülőben van a filmgyártás – jelentette ki. A szlovéniai magyarságot egyetlen film, Pivar Tomsics Ella Lakodalom lesz a mi utcánkban – Egy letűnt kor muravidéki magyar lakodalma című alkotása képviselte. Kárpátaljáról kizárólag dokumentumfilmek érkeztek, a Magyarok a végeken sorozatból többek között az ungvári Manajló Múzeumot, Vári Fábián Lászlót költőt, illetve a kárpátaljai húsvéti szokásokat bemutató munkákat láthatták az érdeklődők. Szombaton a magyarországi diákfilmesek produkciói kerültek bemutatásra, az erdélyi filmes programot pedig a Duna Műhely alkotótábor filmjeiből és a Sapientia–Erdélyi Magyar Tudományegyetem filmművészet szakos diákjainak kisfilmjeiből készült válogatás képviselte, más alkotások mellett a Bisztrókirálynő (Csillag Márton), a Szivarfüst (Csuja László) és az Easy Life (Török Tihamér) került bemutatásra. Lakatos Róbert rendező Csendország című, több hazai és nemzetközi díjat nyert 2001-es dokumentumfilmjének vetítését beszélgetés követte az alkotóval. A magyar kulturális napok a Kolozsvári Állami Magyar Operában rendezett, verset, népdalt felvonultató ünnepi műsorral, vasárnap a főtéri Mátyás-szoborcsoport megkoszorúzásával zárult.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.