Fotó: Facebook/Festum Varadinum
A nagyváradi, május 5. és 18. közt tartandó Festum Varadinum színes forgatagából idén is kiveszi részét Debrecen. Egyre intenzívebb az együttműködés a két város kulturális intézményei között – hangzott el a rendezvény csütörtöki sajtótájékoztatóján.
2019. május 03., 11:092019. május 03., 11:09
Immár 28. alkalommal rendezik meg a Festum Varadinumot, a nagyváradi, illetve az erdélyi magyar közösség legnagyobb múltra visszatekintő kulturális eseménysorozatát május 5. és 18. között. Komolay Szabolcs, Debrecen kulturális ügyekért felelős alpolgármestere az eseményt beharangozó csütörtöki tájékoztatón hangsúlyozta, egyre intenzívebb az együttműködés a két város kulturális intézményei között – olvasható a denagy.hu-n.
Közel öt évtizednyi szünet után – a település püspöki székhellyé emelésének 900., valamint az ezt megcselekvő László király szentté avatásának 800. évfordulóján –, 1992-ben újították fel a rendezvénysorozatot. A program két hete alatt idén az RMDSZ, a magyar történelmi egyházak, kulturális intézmények, civil és ifjúsági szervezetek, iskolák rendkívül széles körű együttműködésének köszönhetően
Koncsek Vadnai Zita, a Varadinum Kulturális Alapítvány kuratóriumának elnöke kiemelte: ez a rendezvénysorozat arra hivatott, hogy összefogja a magyarságot, minden korosztályban erősítse az összetartozás tudatát. Május 5-én Debrecen, a szabadság őrvárosa címmel az 1849-es magyar függetlenségi nyilatkozat kiadásának 170. évfordulója alkalmából alkotott táncjáték kerül színpadra Nagyváradon a Csokonai Színház, a Debreceni Népi Együttes és a Hajdú Táncegyüttes együttműködésében.
Május 7-től három héten át lesz látogatható Kiemelés címmel a 27. Debreceni Tavaszi Tárlat díjazottjainak közös kiállítása a Körösvidéki Múzeumban. Aznap este pedig a Csokonai Színház vendégjátékának keretében Molnár Ferenc Játék a kastélyban című színművét láthatják az érdeklődők a Szigligeti Színházban.
Szabó Ödön parlamenti képviselő, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke elmondta, hogy
Kulturális különlegesség, hogy Festum Varadinum keretében összesen tíz Nagyváradon született magyar nyelvű és egy – a város történetéről szóló – román nyelvű új kötetet mutatnak be. A fesztivál idején kerül nyomdába egy nagyszabású történeti munka, Kormányos László műve, Nagyvárad krónikája, amit a debreceni Alföldi Nyomdában nyomtatnak.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!