2009. február 24., 09:452009. február 24., 09:45
Az ünnepélyes megnyitó után Mesterek társaságában címmel az unitárius templomban nyilvános beszélgetést tartottak, amelyen Rácz Norbert ifjúsági lelkész, az ODFIE elnöke színházról, kultúráról és hagyományokról kérdezte Bocsárdi László rendezőt, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház igazgatóját, Deák Gyulát, a Háromszék Táncegyüttes igazgatóját és Nemes Levente színművészt.
A diákok és kísérőik szerint a beszélgetés felért egy művelődéstörténeti előadással, hiszen a meghívottak rávilágítottak arra, hogy a művészet és a vallás szoros kapcsolatban áll, szó esett a rendező feladatáról, és felhívták a figyelmet a hagyományok és a kultúra szeretetének fontosságára. Érsek Csaba népdalénekes, egykori versenyző fellépése után a Mikes Kelemen Elméleti Líceum dísztermében az Osonó Színházműhely Részletek a bolyongás meséiből című, több hazai és külföldi megmérettetésen sikerrel játszott előadását láthatták az érdeklődők. A Mikes Kelemen Gimnázium Diákszínházának, a Plugor Sándor Művészeti Líceum dráma tagozatának és a Művészeti Népiskola diákjainak közös produkcióját Fazakas Misi állította színpadra.
Népdal kategória: 1. díj: Kozocsa István (Alsórákos); 2. díj: Miklós Csilla (Homoródjánosfalva); 3. díj: Benedekfi Hortenzia (Siménfalva); Közönségdíj: Bencze Kinga (Nyárádgálfalva); Különdíjak: Oláh Csilla (Székelyudvarhely), Fekete Ágnes (Nagyajta), Czombó Kupás Leila (Oklánd) Vers kategória: 1. díj: Bordi Eszter (Medgyes); 2. díj: Bencze Réka (Nyárádgálfalva); 3. díj és közönségdíj: Barabás Réka (Oroszhegy); Különdíjak: Csifó Ferenc Szilárd (Dicsőszentmárton), Kakucsi Áron Attila (Székelykeresztúr); Sepsiszentgyörgy város díja: Györgyillyés Izolda (Kökös). |
A vers és népdal kategóriában zajló verseny szünetében szombaton Márk Attila megzenésített versekkel lépett fel, majd István Ildikó népdalénekes állt közönség elé, és énektanulással egybekötött műsora sikert aratott a fiatalok körében.
Az Orbán-Fitori Melinda zenetanár, Jánosi József néptáncszakértő, Szélyes Margit énekes, a TransylMania Együttes egykori tagja, Keresztes Enikő zenetanár és Török Viola muzikológus, népdalénekes alkotta zsűri választotta ki a népdal kategória 27 versenyzőjének legjobbjait, a 41 versmondó teljesítményét pedig Török Katalin irodalomtanár, Nemes Levente színművész, Márk Attila zenész és Farkas Wellmann Endre költő értékelte.
Mindkét bíráló bizottság egyetértett abban, hogy az eddigiekhez képest idén sokkal színvonalasabb volt a verseny, és erősebb volt a mezőny. A népdal kategória zsűrije szerint általános jelenség, hogy a kezdő énekesek még nem mernek saját hajlításokat és díszítéseket hozzátenni a megtanult dallamhoz, és azt javasolták a fiatal énekeseknek, hogy ne ismert előadó-, népdaléneklő művészeket próbáljanak meg utánozni, hanem az idős asszonyoktól tanulják meg a dallamokat, és igyekezzenek saját falujuk népdalkincsét felkutatni.
A versmondóknak azt tanácsolták a szakemberek, hogy ne „bejáratott” versekkel nevezzenek be, hanem igyekezzenek az őket megszólító műveket megtalálni, hiszen minden verselőadás esetében fontos a személyes érintettség, és a költemény hangulatát próbálják meg az öltözékükkel, gesztusaikkal is érzékeltetni, ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy verstanuláskor, versértelmezéskor hasznos egy „külső szem” – barát, tanár, lelkész, szakember – véleményét is kikérni.
Az ünnepélyes gálaműsor keretében a kéttagú Tutora Vándorszínház lépett fel, melynek művészei saját készítésű hangszereiken ismert gyermekdalokat adtak elő magyarul és olaszul.
Az ODFIE idei éves témája, A külső és belső világunk védelme, valamilyen módon ezt járja körül – ismertette az egylet elnöke. A versmondó és népdaléneklő versenyen az éves témát Legyen ön is zöld címmel megrendezett környezetvédelmi vetélkedővel járták körül, és játékos formában hívták fel a résztvevők figyelmét az energiapazarlásra, és alternatívákat is kínáltak környezetünk energiatakarékosabbá tételére.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.