2009. február 24., 09:452009. február 24., 09:45
Az ünnepélyes megnyitó után Mesterek társaságában címmel az unitárius templomban nyilvános beszélgetést tartottak, amelyen Rácz Norbert ifjúsági lelkész, az ODFIE elnöke színházról, kultúráról és hagyományokról kérdezte Bocsárdi László rendezőt, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház igazgatóját, Deák Gyulát, a Háromszék Táncegyüttes igazgatóját és Nemes Levente színművészt.
A diákok és kísérőik szerint a beszélgetés felért egy művelődéstörténeti előadással, hiszen a meghívottak rávilágítottak arra, hogy a művészet és a vallás szoros kapcsolatban áll, szó esett a rendező feladatáról, és felhívták a figyelmet a hagyományok és a kultúra szeretetének fontosságára. Érsek Csaba népdalénekes, egykori versenyző fellépése után a Mikes Kelemen Elméleti Líceum dísztermében az Osonó Színházműhely Részletek a bolyongás meséiből című, több hazai és külföldi megmérettetésen sikerrel játszott előadását láthatták az érdeklődők. A Mikes Kelemen Gimnázium Diákszínházának, a Plugor Sándor Művészeti Líceum dráma tagozatának és a Művészeti Népiskola diákjainak közös produkcióját Fazakas Misi állította színpadra.
Népdal kategória: 1. díj: Kozocsa István (Alsórákos); 2. díj: Miklós Csilla (Homoródjánosfalva); 3. díj: Benedekfi Hortenzia (Siménfalva); Közönségdíj: Bencze Kinga (Nyárádgálfalva); Különdíjak: Oláh Csilla (Székelyudvarhely), Fekete Ágnes (Nagyajta), Czombó Kupás Leila (Oklánd) Vers kategória: 1. díj: Bordi Eszter (Medgyes); 2. díj: Bencze Réka (Nyárádgálfalva); 3. díj és közönségdíj: Barabás Réka (Oroszhegy); Különdíjak: Csifó Ferenc Szilárd (Dicsőszentmárton), Kakucsi Áron Attila (Székelykeresztúr); Sepsiszentgyörgy város díja: Györgyillyés Izolda (Kökös). |
A vers és népdal kategóriában zajló verseny szünetében szombaton Márk Attila megzenésített versekkel lépett fel, majd István Ildikó népdalénekes állt közönség elé, és énektanulással egybekötött műsora sikert aratott a fiatalok körében.
Az Orbán-Fitori Melinda zenetanár, Jánosi József néptáncszakértő, Szélyes Margit énekes, a TransylMania Együttes egykori tagja, Keresztes Enikő zenetanár és Török Viola muzikológus, népdalénekes alkotta zsűri választotta ki a népdal kategória 27 versenyzőjének legjobbjait, a 41 versmondó teljesítményét pedig Török Katalin irodalomtanár, Nemes Levente színművész, Márk Attila zenész és Farkas Wellmann Endre költő értékelte.
Mindkét bíráló bizottság egyetértett abban, hogy az eddigiekhez képest idén sokkal színvonalasabb volt a verseny, és erősebb volt a mezőny. A népdal kategória zsűrije szerint általános jelenség, hogy a kezdő énekesek még nem mernek saját hajlításokat és díszítéseket hozzátenni a megtanult dallamhoz, és azt javasolták a fiatal énekeseknek, hogy ne ismert előadó-, népdaléneklő művészeket próbáljanak meg utánozni, hanem az idős asszonyoktól tanulják meg a dallamokat, és igyekezzenek saját falujuk népdalkincsét felkutatni.
A versmondóknak azt tanácsolták a szakemberek, hogy ne „bejáratott” versekkel nevezzenek be, hanem igyekezzenek az őket megszólító műveket megtalálni, hiszen minden verselőadás esetében fontos a személyes érintettség, és a költemény hangulatát próbálják meg az öltözékükkel, gesztusaikkal is érzékeltetni, ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy verstanuláskor, versértelmezéskor hasznos egy „külső szem” – barát, tanár, lelkész, szakember – véleményét is kikérni.
Az ünnepélyes gálaműsor keretében a kéttagú Tutora Vándorszínház lépett fel, melynek művészei saját készítésű hangszereiken ismert gyermekdalokat adtak elő magyarul és olaszul.
Az ODFIE idei éves témája, A külső és belső világunk védelme, valamilyen módon ezt járja körül – ismertette az egylet elnöke. A versmondó és népdaléneklő versenyen az éves témát Legyen ön is zöld címmel megrendezett környezetvédelmi vetélkedővel járták körül, és játékos formában hívták fel a résztvevők figyelmét az energiapazarlásra, és alternatívákat is kínáltak környezetünk energiatakarékosabbá tételére.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.