Fotó: facebook/Ars Hungarica
A magyar közösség számára kulturális értéket, önkifejezést, kikapcsolódási lehetőséget kínál a vasárnap kezdődő nagyszebeni Ars Hungarica Fesztivál. A november 5–12. között zajló rendezvényen színházi előadások, könyvbemutatók, kiállításmegnyitók lesznek.
2017. november 05., 10:302017. november 05., 10:30
A HÍD Egyesület – Magyar Kulturális Központ szervezte közkedvelt kulturális esemény célja, hogy hangsúlyozza a több évszázados helybéli magyar jelenlétet és az eseményekkel hozzájáruljon a magyar közösség érvényesüléséhez a Kárpát-medence határán, valamint mutasson be magyar kulturális „gyöngyszemeket” – olvasható a szeben.ro honlapon.
Az érdeklődők betekintést nyerhetnek hét ország – Japán, Kína, India, Oroszország, Marokkó, Törökörszág és Anglia – teázási ceremóniájába Ivácson Rebekka teaTIME című kiállításának keretében. A Német Demokrata Fórum Tükörtermében, november 5-én nyíló tárlat bemutatja a különböző tradíciókat, az egyes szertartásokhoz szükséges eszközöket, a teákat és azok elkészítésének folyamatát lépésről lépesre. A vonalrajzok egyszerűsége, a hagyományos minták formavilágát idéző geometrikus terülőminták, illetve a kézzel készített teaképek a tealevelek aromáival igazi szertartás jellegét teremtik meg. A kiállítást november végéig lehet megtekinteni.
A könyvbemutatóhoz szorosan kapcsolódva vetítik le a nagyszebeni születésű Borsos Miklós 1986-ben készült, Szülőföldjeim című filmjének nagyszebeni vonatkozású részeit.
Archív
Fotó: facebook/Ars Hungarica
November 8-án bemutatják Arany János: Szent László legenda című kisfilmet, mely a költő és az uralkodó legendáját dolgozza fel Maksay Ágnes és Filep Farkas rendezésében. A vetítés során fény derül Arany élettörténetének eddig kevésbé ismert részleteire. Az alkotás egyik érdekessége, hogy bepillantást nyerhetünk a Toldi Estéje eredeti kéziratába, amelyben Szent László legenda is olvasható. A vetítést követően Marosán Csaba színművész Bomlott cimbalom – Arany János ismeretlen arca címmel tart előadást.
A megtörtént eseményekre és egy szabadkai magyar polgár naplójára támaszkodó produkció a maga nemében egyedülálló. Trianonról, a Délvidék szerb bekebelezéséről, majd az 1941-es felszabadításáról szól. Életszerű mestermunka, amely megmutatja erényeinket és esendőségünket, nemzeti karakterünk napos és árnyékos oldalát egyaránt. A címválasztás nem véletlen: 1918 őszén, halottak napján vonultak be a szerb megszállók Kosztolányi városába, majd 1941 tavaszának virágvasárnapján tértek vissza a honvédek – egyszerre zokogó és nevető, táncoló, ujjongó szabadkai polgárok ezreitől köszöntve.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!