Számos program várta a nézőket a TIFF idei magyar napján
Fotó: TIFF Facebook
A magyar filmtermés tíz legújabb alkotását láthatták a nézők a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szerdai magyar napján, de előadáson és koncerten is részt vehetettek. A magyar versenyfilm, a Szelíd is „bemutatkozott”.
2022. június 23., 17:032022. június 23., 17:03
Sikernek örvendett a Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF) részt vevő magyar versenyfilm, a Szelíd a vasárnapig tartó kolozsvári szemle magyar napján. A film világpremierjét a rangos amerikai Sundance Filmfesztiválon tartották, és a TIFF-en is a versenyprogramban szerepel.
Ehhez komolyan kell edzenie és szigorú diétát tartania, amiben edzője, Ádám – aki az élettársa is – nem tűr kihágást. Ahhoz, hogy megnyerjék a világbajnokságot, Edinának áldozatot kell hoznia, a készítményekre szükséges pénzt előteremtéséhez escortként kell dolgoznia. „Munkája” során különös kapcsolatba kerül egy titokzatos férfival, és a vele találkozás mindent megváltoztat, amiben a nő hitt.
Edina egész életét feláldozza, hogy megnyerje a világbajnokságot, ami nem is annyira az ő, mint inkább Ádám vágya. Az egykori világbajnok saját sikerét szeretné újraélni barátnője révén, és annyira akarja a győzelmet, hogy észre sem veszi, hogy a nő egészsége is rámehet. A Szelíd erőssége, hogy az edzések keménységének érzékeltetése mellett a háttérben zajló lelki folyamatokat is bemutatja, sejteti, hogy az izmos, erős Edina más nőkhöz hasonlóan megértő párra, családra vágyik.
Csonka Eszter a Szelíd című film egyik jelenetében
Fotó: Film.hu
A telt házas vetítés után Muhi András, a film producere válaszolt a nézők kérdéseire a Győzelem moziban. A szemlén rendszeres vendégnek számító producer olyan filmeket kísért el a kincses városba, mint Enyedi Ildikó Testről és lélekről vagy Feleségem története című alkotása. Elmondta: a Szelíd című film ötlete elejétől meggyőzte, a forgatókönyv alapján tudta, hogy filmre kell vinni a történetet.
Az ötlet a külföldön is ismert képzőművésztől, Nemes Annától származik, aki testépítőkről készít dokumentumfilmeket, de a Szelíd elkészítéséhez szakmabeli is kellett, így lett a másik rendező Csuja László, aki első játékfilmjével, a Virágvölggyel vált ismertté. A főszereplőket alakító Csonka Eszterről és Turós Györgyről elmondta: a valóságban is élsportolók, a férfi világbajnok és a nő is a világ legjobbjai között van.
Nézői kérdésre, hogy a testépítő pár kapcsolatából miért érződik ki a bántalmazás, kifejtette: „ez egy ilyen világ, ez egy kemény sport”. Úgy vélte, a Szelíd eléggé „lájtosan” mutatja be, ugyanis nem akarták a szociográfia irányába elvinni az alkotást, a nő áldozathozatalán volt a hangsúly.
A TIFF magyar napján a magyar filmtermés legfrissebb alkotásai közül nézhettek meg tízet a fesztiválozók, de kísérőprogramok is akadtak. Este a Bánffy-udvarban a magyarországi Àbasé zenekar lépett fel, Bognár Szabolcs producer által kitalált zenés projekt a jazzt ötvözi elektronikus zenével, hip hoppal és afrikai dallamokkal.
A Bánffy-udvarban koncert is volt a magyar napon
Fotó: TIff.ro
Emlékeztetett, hogy Budapest a filmes világ egyik európai fellegvára, így a kormánynak komoly támogatást kell nyújtani a filmes szakmának, ha magyar filmeket akar, hiszen ugyanazok a szakemberek dolgoznak a hollywoodi és a magyar alkotásokon. Rámutatott, mivel a járvány miatt kiürült Budapest, szabályzatot dolgoztak ki, hogy visszacsalják a filmeseket. Ennek eredménye, hogy a tavalyi rekordévnek számít, 30 százalékkal nagyobb volt a bevétel, mint a járvány előtti években.
Káel Csaba szerint a magyar filmszakma számára a kihívást a forgalmazás jelenti, hiszen Magyarország kicsi ország, így fontos az együttműködés. Fontosnak nevezte a koprodukciókat is, ezen a téren a román filmesekkel nagyon jó a kapcsolat.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!