2009. október 21., 09:582009. október 21., 09:58
„A Külhoni Magyar Újságíró Egyesületek Konvenciója aggodalommal figyeli a Magyar Televízió körül zajló eseményeket. A határon túlról szemlélve úgy látjuk, a közszolgálati intézmény a politika játékszerévé válhat” – áll a petíció szövegében. A Külhoni Magyar Újságíró Egyesületek Konvenciójának képviselői felhívják a figyelmet arra, hogy a Magyar Televízió meghatározó hírforrása a határon túli magyarságnak, az elmúlt fél évszázadban nagyon fontos szerepet játszott a kisebbségben élő magyarok életében.
„Nem tudunk érzelemmentesen visszatekinteni a diktatúra éveire, amikor a határokkal megosztott magyarság a Kárpát-medence távoli tájain kezdetleges technikai eszközökkel varázsolta otthonaiba az MTV műsorait” – olvasható a szövegben. Mint fogalmaznak, az MTV jelenleg is jelentős szerepet tölt be a külhoni magyarok életében, hiszen adásaiban hangsúlyosan foglalkoznak a magyar kisebbségek „gondjaival, örömeivel”.
A külhoni újságírók nevében a petíció szerzői remélik, hogy az új óbudai komplexumba költözés, az „emberibb munkafeltételek megújítják a köz szolgálatát”, és a műsorok minőségi javulását is elősegítik. „Érthetetlen számunkra a feszültségekkel teli, mesterségesen generált közhangulat, s az, hogy a televízió fenntartói, tulajdonosai egy ilyen válságos helyzetben elvonásaival már-már az intézmény létét is veszélyeztetik” – áll a szövegben.
A Külhoni Magyar Újságíró Egyesület képviselői felhívják a figyelmet arra, hogy az elemzések szerint Magyarország már túl van a gazdasági válság mélypontján, így ennek tükrében kérik Sólyom Lászlót, Bajnai Gordont és Katona Bélát, hogy tőlük telhetően igyekezzenek a Magyar Televízió helyzetét előmozdítani. „Kérjük, aggodalmainkat vegyék jelzésnek, s tegyenek meg mindent, hogy a határon belüli és határon túli magyar nézők számára a Magyar Televízió hírforrás, s ne a hírek szereplője legyen” – zárul a petíció szövege.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.