2009. augusztus 31., 11:072009. augusztus 31., 11:07
Az 1981-ben elhunyt Kiss Ernő a kortárs művészek legjobbjaival állított ki közösen, mint Abódi Nagy Béla, Bene József, Cs. Erdős Tibor, Kós András. „Korának falusi igazgató-tanítói sivár életén művészlelkülete, tehetsége, az igaz művészetbe vetett hite emelte felül, mely többletet nyújtott életének” – méltatták a képzőművészt. Csetri Elek történész, a Magyar Tudományos Akadémia tagja Kelemen Benjáminról tartott előadást.
Úgy fogalmazott: a szucságiaknak büszkéknek kell lenniük Wesselényi Miklós egykori jószágigazgatójára, aki a zsibói birtok után Wesselényi szucsági birtokán is Erdély-szerte egyedülálló mintagazdaságot hozott létre. A korszerű gazdálkodás előfutára volt, és az első magyar jobbágyfelszabadító. „Györffy György történész után Kelemen Benjámin az a személy, akinek emlékét Szucságban ápolni kell” – fejtette ki Csetri.
A Kalapos Jazz Band megzenésített verseket adott elő, nagy sikert aratott előadásával a kolozsvári Szomszédnéni Produkciós Iroda is, a programot pedig a Győri Rába Néptáncegyüttes előadása zárta. A közösségi napokat a helyi Zúgóberek Egyesület szervezte, aki Szucság szülöttjéről, Györffy Györgyről nevezte el az eseményt. Erdély-szerte ez az egyetlen rendezvény, mely a Magyar Tudományos Akadémia történészének nevét viseli.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.