2009. augusztus 20., 10:412009. augusztus 20., 10:41
Valószínűleg ezért döntött úgy a romantikus filmek rendezésére szakosodott Anne Fletcher, hogy még a negyvenen túl is rá osztja a Nászajánlat főszerepét, ami valóban nem volt rossz választás – merthogy legalább Bullock játéka valamelyest lendít az amúgy igencsak vérszegény történeten.
Pedig az alapszituációban lenne kakaó: az általa alakított karakter, Margaret egy vezető New York-i könyvkiadó menő szerkesztője, akiből annyira kihalt minden emberi érzelem, hogy hozzá képest még Hasfelmetsző Jack is maga a megtestesült romantika. Beosztottai valósággal rettegnek tőle, asszisztensét, Andrew-t pedig a végletekig kizsigereli. A szerkesztőnő karrierje folyamatosan felfelé ível, mindaddig, amíg közbe nem jön egy apró malőr: mivel kanadai állampolgár, elkövetett egy apró mulasztást a bevándorlási papírok kitöltésekor, és kiutasítás vár rá.
The Proposal. Ameikai romantikus vígjáték, 109 perc, 2009 Rendezte: Anne Fletcher. Szereplők: Sandra Bullock, Ryan Rynolds, Mary Steenburgen, Craig T. Nelson, Betty White. Írta: Pete Chiarelli. Kép: Oliver Stapleton. Zene: Aaron Zigman. Értékelés az 1–5-ös skálán: 2 |
Ekkor mentőötlete támad: zsarolással ráveszi asszisztensét, hogy házasodjanak össze, és így biztosítsa az amerikai állampolgárságot magának. A terv mindaddig jól is halad, amíg el nem utaznak Andrew szüleihez Alaszkába, ahol a tipikus, kőkemény nagyvárosi career woman számára annyira idegen a terep, hogy teljesen át kell értékelnie addigi életét.
A Nászajánlat azonban ezt az alapkonfliktust nem igazán bontja ki: a film langyos, kissé álmosító tempóban hömpölyög, és a történetben rejlő szituációs poénoknak alig egy tizedét használja ki. A sztori sekélyes, mindvégig kiszámítható, a poénok többsége pedig már ezer filmből ismert, elcsépelt geg. Az egyetlen, valóban megmosolyogtató rész az, amelyben Margaret közelharcot vív egy sassal Kevin, a habfehér kiskutya életéért, majd a maroktelefonjáért.
Ez azonban még édeskevés ahhoz, hogy a Nászajánlat több legyen egy nem túl nagy erőbedobással összefércelt Zöld kártya ultralightnál, ahhoz ugyanis legalább az kellett volna, hogy a főszereplők olyan történetet kapjanak, amelyben valóban megmutathatják, mit tudnak. Ez azonban nem történt meg, a sztori tucatáru, a karakterek pedig felszínesek, és szinte a végletekig karikírozottak.
Sandra Bullock számára szinte ujjgyakorlat az egész film abszolválása, bár az elején az általa alakított dominába oltott hárpia körülbelül annyira ijesztő, mint egy erős paprikával megetetett csivava, a folytatásban az idegen környezetben már a tőle megszokott, csetlő-botló figurát hozza, amit természetesen magabiztosan alakít – csak hát az a baj, hogy ezt a figurát már annyiszor láttuk, hogy szinte már semmi újat nem képes mondani.
Mint ahogy az egész film sem, amely valószínűleg még a legmegveszekedettebben romantikus lelkületű nézők számára is legfeljebb egyszer nézhető moziélményt jelent.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.