2010. augusztus 19., 09:582010. augusztus 19., 09:58
A való világ történései így ágyaztak meg a filmnek, hiszen nehéz volt az angolszász sajtóban csak 90–60–90-es ügynöknek nevezett csinos kémnőről, Anna Chapmanről nem a szexi sztárra, Angelina Jolie-ra asszociálni, és arra gondolni: lám-lám, azért néha a való világ is tud olyan érdekes lenni, mint a filmek.
A Salt ügynök ugyanakkor igencsak távol áll attól, hogy bármi köze legyen a való világhoz. Noyce veteránnak számít a kémfilmműfajban, Graham Greene klasszikusa, A csendes amerikai megfilmesítésén kívül két, a legendás CIA-ügynök, Jack Ryan kalandjait feldolgozó Tom Clancy-történetet is vászonra alkalmazott már (Férfias játékok, Végveszélyben), emellett Simon Templar, ismertebb nevén Az Angyal moziváltozata is az ő nevéhez fűződik. Nos, a Salthoz képest a Clancy-történetek mindegyike maga a tapintható rögvalóság, a legújabb Noyce-mozi ugyanis inkább Az Angyalhoz hasonlítható, hiszen főhőse ugyanolyan valószerűtlen kalandokba keveredik, és ugyanúgy mestere a rejtőzködésnek, a harcnak és az álcázásnak, mint Templar.
Sőt a Salt gyakran már a Mission Impossible-mozikat idézi, annyira valószerűtlen mind a történet, mind a látványos akciójelenetek szempontjából. Olyannyira, hogy a főszerepre eredetileg kiszemelt Tom Cruise vissza is mondta a felkérést, annyira hasonló a főhős karaktere a Mission Impossible Ethan Huntjához, ezért is kellett végül női szereppé átírni Salt alakját. A sztori teljes egészében a jó kis hidegháborús hangulatra épül: a CIA egyik washingtoni fedőcégéhez – ahol egy olajvállalat alkalmazottainak álcázva hírszerzők dolgoznak – egyszer csak besétál egy veterán orosz ügynök, aki hihetetlen történetet ad elő. E szerint évtizedekkel korábban egy szovjet KGB-tiszt ördögi tervet eszelt ki: gyermekeket képzett ki kémmé oly módon, hogy eleve az amerikai kultúrában nevelte fel őket, így felnőttkorukra észrevétlenül beépülhettek az amerikai társadalomba.
Feladatuk, hogy alkalomadtán részt vegyenek az Egyesült Államok bedöntésére kidolgozott akciókban. A következő ilyen akció az amerikai alelnök New York-i temetésére érkező orosz elnök meggyilkolása, hogy ezáltal háborús konfliktust gerjesszenek az Egyesült Államok és az immár baráti Oroszország között. A bomba ekkor robban: az orosz áruló szerint a feladattal megbízott alvó ügynök nem más, mint az őt éppen kihallgató profi CIA-ügynök, Evelyn Salt. Evelynnek ezért menekülnie kell, hogy bebizonyíthassa: nem őt szemelte ki a sors arra, hogy elpusztítsa az Egyesült Államokat.
Salt. Amerikai akcióthriller, 100 perc, 2010. Rendezte: Phillip Noyce. Producer: Lorenzo di Bonaventura, Sunil Perkash. Szereplők: Angelina Jolie, Carey Stoll, Zoe Lister Jones, Yara Shahidi, Chiwetel Ejiofor, Daniel Olbrychski. Írta: Brian Helgeland, Kurt Wimmer. Kép: Robert Elswit. Zene: James Newton Howard. Értékelés az 1–10-es skálán: 7 |
Eddig még rendben is volna a konfliktus, hiszen úgy tűnik, a régi jó történettel állunk szemben, mint a Michael Douglas-féle A testőrben, amelyben a hűséges ügynököt árulással vádolják meg, de mi persze tudjuk, hogy ez nem igaz, és a végén minden jóra fordul. Nos, a Salt ügynök története nem feltétlenül ebbe az irányba halad, néhány váratlan fordulat alaposan megkavarja a nézőt, és a csavarok a pörgő akciójelenetekkel együtt néha kissé követhetetlenné is teszik a sztorit.
Brian Helgeland és Kurt Wimmer forgatókönyvírók, valamint a látványtervezők agya néha olyannyira eldurrant, hogy a vászonra álmodott végeredmény néha már nem is mozifilmet, hanem képregényt, illetve számítógépes játékot idéz. Ez utóbbi benyomást az utolsó félóra akciójeleneteiben csak fokozza a főszereplő, Jolie személye, néha határozottan olyan érzése támad az embernek, mintha Lara Croft ugrálna egy liftaknában vagy lőné halomra a rosszfiúkat.
A Salt ügynök tehát nem hagyományos kémfilm, nem enged valósághűnek álcázott betekintést a Cég (azaz a CIA) mindennapjaiba, inkább Noyce kedvenc műfajának könnyedebb tájaira tett kirándulásnak tekinthető. Amolyan hidegháborús nosztalgiával átitatott kémmese, amelyet az első húsz perc után már nem lehet komolyan venni. Egyszeri, könnyen emészthető élménynek elmegy, de nem biztos, hogy feltétlenül kedvet csinál a zárójelenetben valószínűsített folytatáshoz is.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.