2010. július 29., 09:522010. július 29., 09:52
A tegnapi tárlatnyitóra nem tudtak eljönni a lengyel művészek képviselői, így a megnyitó is elmaradt. Monika Szewczyk, a kiállítás kurátora és az Arsenal Galéria igazgatója szerint a tárlat anyaga programszerűen a lengyel művészet és a művészetkritika jelenlegi állapotát mutatja be. A kiállítás anyagát ugyanakkor legitim kérdésfelvetésnek szánják: – arra keresik a választ, hogyan reagál a művészet önnön tekintélyének elvesztésére, a sajtó érdektelenségére és arra a kérdésre, hogy egyáltalán szükség van-e művészetre.
A kurátor szerint valamennyi kérdésre őszinte választ adnak a lengyel képzőművészek. „Csodálkozunk a tárlat címében megfogalmazott véleményen? Ha nem, miért nem? Megbékéltünk a hivatalnokok ellenségeskedésével, akik a művészetet költséges hóbortnak tartják és utolsó helyre rangsorolják a kulturális intézményeket? Normálisnak tartjuk, hogy nem jut pénz kultúrára, sőt a kulturális intézmények tehetetlenségét, dilettantizmusát is elfogadjuk? Ha igen, akkor egy posztkommunista országban élünk, legyen az Lengyelország vagy bármelyik sorstársa” – fogalmazott a tárlat katalógusához írt bemutatójában Monika Szewczyk.
Szerinte a lengyelországi képzőművészetet 2000-től kezdődően nagyfokú élénkség jellemzi, ezt azonban beárnyékolja a publikum érdektelensége, ennek oka pedig a kurátor szerint az értelmiségi réteg hiánya, amely szükséges lenne a művészet és a nagyközönség közötti párbeszéd kialakulásához. „A lengyel művészek most először kezdeményeznek párbeszédet a közönséggel, amely eddig nem létezett, vagy nagyon hiányos volt. Évekig siránkoztunk a rossz műkritikák, a művészeti oktatás színvonala, a modern művészet háttérbe szorítása miatt.
Az alkotók most elkezdték feltárni a valós helyzet mélyebb aspektusait” – fogalmaz Monika Szewczyk. A kurátor szerint a tárlat a kortárs lengyel képzőművészet „hangadóinak” számító művészek munkáiból válogat, így az érdeklődők többek között Laura Pawela, Katarzyna Kozyra, Maciej Kurak, Julita Wójcik, Oskar Dawicki, Ewa Patrum, Izabela Gustowka, Hubert Czerepok, Zbigniew Rogalski, Joanna Rajkowska, Rafal Bujnowski és Zbigniew Libera alkotásait tekinthetik meg. A kortárs lengyel képzőművészek alkotásait augusztus 29-éig tekintheti meg a kincses város művészetkedvelő közönsége.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.