Az értelmezhető, Szerb Antalnak írt dedikáció
Fotó: Litera.hu
Nemcsak a mű fontos, hanem a kontextus is – vallja Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész, aki Radnóti Miklós dedikációit, levelezését kutatta, így „egy másik Radnótit" fedezett fel. Következtetéseit erdélyi körútja első állomásaként Kolozsváron ismertette.
2018. január 31., 18:052018. január 31., 18:05
2018. január 31., 18:102018. január 31., 18:10
Puzzle-darabokként rakhatták össze Radnóti Miklós életpályáját azok, akik részt vettek kedden este Bíró-Balogh Tamás szegedi irodalomtörténész kolozsvári előadásán.
Bíró-Balogh a közönséget is bevonva mutatta meg, mily sok adalékinformációt lehet megtudni egy költőről könyvdedikációi, levelezése alapján.
Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész
Fotó: Sk-szeged.hu
Radnóti esetében ezek az információk felértékelődtek, hiszen a hagyatékot a vészterhes időkben bombatalálattól tartva a költő és felesége, Gyarmati Fanni budapesti lakásukból biztos helyre, egy pincébe menekítette, melyet aztán többször elöntött a Duna, így a fontos kéziratok, könyvek megsemmisültek, ma már csak a „maradékból” következtethetünk arra, milyen is volt valójában a költő – mesélte a főleg bölcsészhallgatókból álló közönségnek Bíró-Balogh Tamás.
Ezek révén Radnóti „személyessé vált" számára, így tudományosan is elkezdett foglalkozni a témával, mesélte. Arra a kérdésre, hogy miért foglalkozik a dedikációkkal, azt válaszolta, amit az őt megkereső és ugyanezt kérdező Gyarmati Fanninak: ezek fontos irodalomtörténeti dokumentumok, melyekből számos adalékinformáció révén az akkori irodalmi élet egész „hálózatára" derülhet fény.
Az első begyűjtött, Fanninak írt dedikáció
Fotó: Litera.hu
Radnóti pontosan keltezte dedikációit és óvatosan, körültekintően fogalmazott, így megtudhatjuk, hogy 1929 és 1944 között mikor kikkel találkozott, hogyan bővült az irodalmi kapcsolati hálója, mikor került kapcsolatba Weöres Sándorral vagy Szerb Antallal. De arra is következtetni lehet, ha elhidegült egy-egy barátjától, hiszen abban a korban nagy barátságok szűntek meg például amiatt, mert egyik fél antiszemita lett.
A levélgyűjteményt az irodalomtörténész „őszinte dokumentumcsokornak" nevezte, hiszen míg a naplókba utólag bele lehetett nyúlni – Gyarmati Fanni meg is tette – a már elküldött leveleken nem lehetett módosítani. A költő mintegy ötven levelet váltott jó barátjával, a kolozsvári születésű Buday Györggyel, aki Újhold című kötetét is illusztrálta, ezekben számos belső poén is olvasható.
A kutatás erkölcsi vetületét faggató kérdésre Bíró-Balogh kifejtette: „irodalomtörténészként nem kérünk számon morális kérdéseket”.
majd pár dedikációt is megmutatott a közönségnek, akik maguk élvezhették költő híresen szép kézírását. Míg az ezekben szereplő finom utalások zömét sikerült megfejteni, a Szerb Antalnak írt ajánlásnak több értelmezése is van, és maga sem tudja, melyiket vélje helyesnek, árulta el Bíró-Balogh Tamás.
A Radnóti-estek plakátja
Fotó: Litera.hu
A szegedi irodalomtörténész szerdán Marosvásárhelyen, csütörtökön Székelyudvarhelyen, míg pénteken este Sepsiszentgyörgyön tart előadást.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!