A kollokvium minden napja workshoppal kezdődik: tegnap a Florin Fieroiu koreográfus vezette foglalkozáson vehettek részt az érdeklődők, ma David Esrig rendező irányítja a szakmai műhelymunkát. Ezzel egy időben a zsűritagok az érintett társulattal és az érdeklődő szakmabeliekkel az előző esti versenyelőadást vitatják meg. A háttérben a művelődési ház folyosóin fotótárlat nyújt betekintést a házigazda Figura Stúdió Színház rendezvényeibe. A városi könyvtár jóvoltából standon kínálják elsősorban a kortárs drámaírók műveit és a színházi szakirodalmat, de szépirodalmi művekből is lehet válogatni.
„Örvendetes, hogy a szervezők más művészeti ágak képviselőinek is teret biztosítanak a színházi rendezvény keretében” – jelentette ki Zsehránszky István színikritikus a színházi seregszemle összművészeti jellegéről, hozzátéve, hogy a kollokviumok történetében erre már volt példa. Az első alkalmakkor Sepsiszentgyörgyön felvonult az erdélyi képzőművészek, írók, költők, zenészek, zeneszerzők színe-java. Az idei rendezvény szakmaiságáról ugyanakkor a színikritikus elmondta, a korábbi kollokviumokkal ellentétben már nem tapasztalt felületességet egyik társulat részéről sem. „A szatmárnémeti színház meglehetősen felületesen kezelte az előző kollokviumokat. Most sem új előadással jöttek, viszont nagyon szép színészi teljesítményeket láthattunk tőlük, és jelenlétük jót tett a szemlének” – hangoztatta Zsehránszky, aki azt is örömmel nyugtázta, hogy a kolozsvári színház mély tanulsággal bíró, figyelemre méltó színészi teljesítményt nyújtó előadással lepte meg a közönséget – a társulat Nathalie Sarraute Egy Igenért vagy egy Nemért című művét adta elő. A kritikus továbbá üdvözölte a székelyudvarhelyi ősbemutatót: „Jelentős eseménynek tartom, hogy egy magyarországi szerző drámáját elsőként egy erdélyi színház mutatta be” – hangsúlyozta Zsehránszky, Zalán Tibor Katonák, katonák című művére utalva. Hiányolta azonban azon román színházak jelenlétét, amelyek kisebbségi témát feldolgozó előadást vagy kisebbségi szerző művét tartják műsoron.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.