A kollokvium minden napja workshoppal kezdődik: tegnap a Florin Fieroiu koreográfus vezette foglalkozáson vehettek részt az érdeklődők, ma David Esrig rendező irányítja a szakmai műhelymunkát. Ezzel egy időben a zsűritagok az érintett társulattal és az érdeklődő szakmabeliekkel az előző esti versenyelőadást vitatják meg. A háttérben a művelődési ház folyosóin fotótárlat nyújt betekintést a házigazda Figura Stúdió Színház rendezvényeibe. A városi könyvtár jóvoltából standon kínálják elsősorban a kortárs drámaírók műveit és a színházi szakirodalmat, de szépirodalmi művekből is lehet válogatni.
„Örvendetes, hogy a szervezők más művészeti ágak képviselőinek is teret biztosítanak a színházi rendezvény keretében” – jelentette ki Zsehránszky István színikritikus a színházi seregszemle összművészeti jellegéről, hozzátéve, hogy a kollokviumok történetében erre már volt példa. Az első alkalmakkor Sepsiszentgyörgyön felvonult az erdélyi képzőművészek, írók, költők, zenészek, zeneszerzők színe-java. Az idei rendezvény szakmaiságáról ugyanakkor a színikritikus elmondta, a korábbi kollokviumokkal ellentétben már nem tapasztalt felületességet egyik társulat részéről sem. „A szatmárnémeti színház meglehetősen felületesen kezelte az előző kollokviumokat. Most sem új előadással jöttek, viszont nagyon szép színészi teljesítményeket láthattunk tőlük, és jelenlétük jót tett a szemlének” – hangoztatta Zsehránszky, aki azt is örömmel nyugtázta, hogy a kolozsvári színház mély tanulsággal bíró, figyelemre méltó színészi teljesítményt nyújtó előadással lepte meg a közönséget – a társulat Nathalie Sarraute Egy Igenért vagy egy Nemért című művét adta elő. A kritikus továbbá üdvözölte a székelyudvarhelyi ősbemutatót: „Jelentős eseménynek tartom, hogy egy magyarországi szerző drámáját elsőként egy erdélyi színház mutatta be” – hangsúlyozta Zsehránszky, Zalán Tibor Katonák, katonák című művére utalva. Hiányolta azonban azon román színházak jelenlétét, amelyek kisebbségi témát feldolgozó előadást vagy kisebbségi szerző művét tartják műsoron.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.