2011. április 07., 09:112011. április 07., 09:11
A Bretter György Irodalmi Kör rendezvényén a szerző beszélgetőtársa Egyed Emese volt, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának tanára. Egy rövid novella felolvasása után a szerző rátért legfrissebb munkájának ismertetésére. ,,A könyv még meg sem száradt” – mondta Kontra Ferenc, elárulva, hogy mintegy ötven példányt előre elkészítettek, hogy a kolozsvári találkozón már bemutathassa a közönségnek. Egyed Emese a kötet keletkezési körülményeiről faggatta az írót. Kontra elmondta, bár már Újvidéken él, őt inkább horvátországi íróként kanonizálták, ő is annak tartja magát. ,,Büszke vagyok arra, hogy minden megkülönböztetés nélkül vagyok horvát író, sosem kezeltek kisebbségiként” – fejtette ki. Elmondása szerint a könyv létrejöttét részben hobbijának köszönhette: ahogyan édesapja pénzérméket, ő a horvátországi magyar könyveket gyűjtötte szenvedélyesen.
Arra gondolva, hogy az összes többi régiónak van már saját antológiája, Kontra Ferenc elhatározta, hogy öszszegyűjt egy válogatást a legjobb horvátországi magyar írók műveiből, különös tekintettel a Drávaközre. A műből azonban nem csupán egy antológia született, hanem egy iskolai olvasókönyv is, amelyet a horvátországi magyar diákok arra használhatnak, hogy megismerjék szűkebb pátriájuk íróit. Azt is kifejtette, hogy mivel egyetlen hasonló kiadványba sem kerülhet bele minden egyes szerző, sajátos koncepció eredménye, hogy kik szerepelnek a könyvében. A borítón Csapó Nándor fotóművész felvétele szerepel, amely a mohácsi csata mezejét ábrázolja, amelyhez mellesleg Kontrának személyes gyermekkori élményei is fűződnek. Az eredeti felvétel alkonyatkor készült, a képet azonban kivilágosították, innen az érdekes színek – magyarázta Kontra.
Az író azt is elmondta, hogy mekkora hatással volt rá Csáth Géza, akinek naplóját személyesen is kézbe vehette, jó ismerőse ugyanis a Kosztolányi- és Csáth-hagyaték kezelője, Dér Zoltán irodalomtörténész. Ezzel kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy azért tartja ,,levegőben lógónak” az újabb Csáth-monográfiákat, mert az életmű kétszeresét kitevő naplóval nem igazán foglalkoztak eddig, pedig épp ez az, ami a ,,földhöz köti” az írót. Az élményhez tartozott, hogy Csáth vére máig ott barnul a naplók lapjain, az író ugyanis rendszeresen pantopont, azaz kábítószert adott be magának – emlékezett vissza Kontra.
Kontra Ferenc egyébként a Magyar Szó irodalmi mellékletét, a Kilátót szerkeszti. Ennek célja az, hogy a fiatal tehetségeknek biztosítson közlési lehetőséget. Amellett, hogy a melléklet mintegy 30 ezres olvasóközönséghez jut el, minden évben kiosztják a Kilátó-díjat, amely az első olyan díj, amelyet a fiatal, kötettel még nem rendelkező vajdasági szerzők megkaphatnak. Felmerült a fordíthatóság kérdése is, hiszen Kontra művei több nyelven is olvashatók. A szerző véleménye szerint nem lehetséges a tökéletes fordítás, és sok esetben például az is gondot okoz, hogy egyes művek elveszítik titokzatosságukat, mert a fordító (néha akaratlanul is) hamarabb ,,lelövi a poénokat”. Így maga a mű sem ugyanaz, mint a forrásnyelven. Az est végén Kontra dedikálta a Horvátországi magyar irodalom néhány magával hozott példányát az érdeklődőknek.
Fincicki Noémi
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!