Fotó: kimaro.iabilet.ro
Kolozsváron lép fel február 23-án Placido Domingo világhírű spanyol operaénekes-tenor, karmester, a „három tenor” egyike – olvasható a iabilet.ro honlapon.
2024. január 08., 17:002024. január 08., 17:00
A legendás tenor két romániai helyszínen koncertezik: február 23-án 19.30-tól a kolozsvári BT Arénában, 24-én pedig Bukarestben a Palotateremben. Domingo mindkét helyszínen Adela Zaharia román szopránnal, a Valahia Symphony Orchestrával, Jordi Bernàcer spanyol karmester vezényletével lép színpadra.
A világhírű tenor Madridban született 1941. január 21-én. Szülei zarzuela-énekesek voltak. A család szakmai okokból Mexikóba költözött. 14 évesen felvették az ország Nemzeti Konzervatóriumába. Szólistaként 18 éves korában debütált. 21 évesen feleségül vette Marta Ornelas énekesnőt – aki 86 évesen még mindig a férje legfőbb tanácsadója. Domingo nemzetközi karrierje két évvel később kezdődött, először Európában, majd 1968-ban debütált a New York-i Metropolitan Operában. Ezután elkezdődtek a fellépések a világ összes nagyobb operaszínpadán.
Az 1990-es években Plácido Domingo új terepet talált a komolyzene elfogadtatására, a koncerttermek közönségénél sokkal szélesebb réteg számára tette szerethetővé a klasszikus zenét.
A projekt kiemelkedő kereskedelmi sikert is hozott, a „Tenorissimi” albumai több mint 20 millió példányban keltek el.
A 80 év fölött is aktívan dolgozó énekes-karmester mottója: „If I rest, I rust.”, azaz, „ha leállok, berozsdásodom”. Gondolt-e a arra, hogy valaha abbahagyja az éneklést? Ezt sokszor, sok helyen megkérdezték már tőle, s a válasz még ma is érvényes: „Nem fogok egy nappal sem tovább énekelni, mint kellene. De egy nappal sem fogok kevesebbet énekelni, mint amennyire képes vagyok.” Az éneklés mellett a karmesterkedést is aktívan folytatja a spanyol világsztár – olvasható magyar közmédia tehetségkutatójának, a Virtuózoknak a honlapján.
„Büszkék lehettek magatokra, büszkék lehettek Magyarországra, hiszen itt van a Virtuózok, ami annyira különleges, hogy sehol máshol nem létezik még a világon. Nagyszerű zenészeket fedezünk fel, és a Virtuózoknak köszönhetően több millióan megismerik őket” – nyilatkozta Plácido Domingo.
Az év emberévé választotta Placido Domingót (képünkön) a Latin Recording Academy munkásságáért és szakmai teljesítményéért. A kiemelkedő zenei munkásságot elismerő díj koncerttel egybekötött átadására november 10-én kerül majd sor a Latin Grammy-díjak Las Vegas-i díjkiosztó ceremóniájának előestéjén.
Hatalmas sikert aratott Plácido Domingo szombaton Pécsett: a világhírű spanyol tenort és művésztársait előadásuk végén nyolcszor is visszatapsolta a hétezer fős közönség. Plácido Domingo Ana María Martínez Grammy-díjas szopránénekesnővel, az olasz Rossana Potenzával, a római opera versenyének 1997-es Lauri Volpi-díjasával, valamint a New York-i Metropolitan Operaház karmestere, Eugene Kohn dirigálta Pannon Filharmonikusokkal lépett fel az Expo Center...
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.
Példaként tárja a mai világ elé a csángó zenei és tárgyi örökséget Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikusművész, akit több évtizedes fáradhatatlan munkája elismeréseként nemrég Kossuth-díjjal tüntettek ki.
Elhunyt életének 86. évében a bánffyhunyadi születésű Buzás Pál zongoraművész, tanár, karnagy és népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet, a magyar kulturális élet meghatározó személyisége – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
Március 31-én mutatják be a Szent Anna-tó legendája című zenés mesét Csurulya Csongor rendezésében a Békéscsabai Jókai Színházban.
Az erdélyi magyar társulatok gazdag programmal ünneplik a világszerte március 27-én szervezett színházi világnapot.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház neves színművésze, egykori igazgatója, Nemes Levente idén megkapta a Kossuth-díjat. De mit jelent számára ez az elismerés? Hogyan látja a művészet és a színház szerepét a változó világban?
Március 25., Bartók Béla zeneszerző születésnapja lehet ezentúl a magyar zene napja.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházban a közönség hétfőn, március 24-én 19 órától idén először láthatja a Madarak című produkciót.
szóljon hozzá!