Visky András író, drámaíró, dramaturg, egyetemi tanár kapta idén az elismerést
Fotó: Valuska Gábor
Kitelepítés című regényével Visky András nyerte el idén a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár megnyitóján adtak át – tájékoztatták a szervezők csütörtökön a Krónikát.
2023. október 12., 19:082023. október 12., 19:08
2023. október 12., 19:262023. október 12., 19:26
Az október 15-éig tartó, a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál keretében megrendezett Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásáron kilencedik alkalommal adták át a Margó-díjat. A 2015-ben indított kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet az első prózakötetes szerzőkre, és ezen keresztül is népszerűsítse a magyarországi kortárs irodalmat. Az elmúlt nyolc évben Totth Benedek, Milbacher Róbert, Szöllősi Mátyás, Mécs Anna, Fehér Boldizsár, Harag Anita, Halász Rita, tavaly pedig Vonnák Diána kapta meg az elismerést.
A Kolozsváron élő drámaíró, költő, dramaturg, egyetemi tanárnak a Jelenkor Kiadónál 2022-ben megjelent Kitelepítés című regényében szereplő kisfiút kétévesen édesanyjával és hét testvérével egy lágerbe telepítik, a református lelkész apát bebörtönzik, az ő történetüket követheti végig az olvasó.
Fotó: Margó Irodalmi Fesztivál
„A Kitelepítés az elmúlt évtized egyik legszebb és legfontosabb regénye, ami mögött jelentős drámaiírói és költői életmű áll. Visky András megtalálta a nyelvet ahhoz, hogy elbeszélje a nehezen elbeszélhetőt, családregényében a hit, a szeretetet és a szabadság segíti a borzalmak túlélését” – idézte a közlemény Valuska Lászlót, a Margó Irodalmi Fesztivál igazgatóját.
A nyertes a díjjal nemcsak egymillió forintot (13 ezer lej), hanem egyedülálló mértékű kereskedelmi és médiatámogatást, valamint próbafordítást is kap. A Margó-díj kiemelt támogatója, a Bookline idén is 15 millió forinttal járul hozzá a díjazott könyv népszerűsítéséhez, a könyvesmagazin.hu pedig egyenként 200 ezer forint értékű tárcasorozat lehetőségét ajánlotta fel a győztesnek és a két döntősnek. A Margó-díjas Visky Andrást a következő évben egy önálló esten is láthatja a közönség a budapesti Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál keretében. A szerző egyébként tavaly megkapta a Magyar Művészeti Akadémia irodalmi tagozatának 2022-es könyv nívódíját is a Kitelepítésért.
Bár a Magyar Széppróza Napja február 18-án, Jókai Mór születésnapján van, az Erdélyi Magyar Írók Ligája (EMIL) már pénteken megünnepelte azt egy izgalmas kerekasztal beszélgetéssel.
A 2023-as Margó-díjra összesen 34 nevezés érkezett, a legjobb tíz könyvet a Könyves Magazin szerkesztőiből álló szakmai előzsűri választotta ki: Aradi Péter: A csend, amire vágytál (Kalligram); Bánhidi Lilla: Sorsod Borsod (Prae Kiadó); Gaál-Nyeste Katalin: Bőr - A testünk nem alku tárgya (Parnasszus); Gleb Anitta: Pálok (Szépirodalmi Figyelő Alapítvány); Iglódi Csaba: Dreher-szimfónia (Athenaeum); K. Varga Bence: Repedések könyve (Fiatal Írók Szövetsége); Kecöli K. Gergő: Könnyű álmok utcája (Kalligram); Szűcs Ádám: A játék neve: Budapest (Lampion Könyvek); Török Ábel: A gonosz erdő meséi (Animus); Visky András: Kitelepítés (Jelenkor).
A Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár egészen vasárnap estig magyar és külföldi könyvbemutatókkal, dedikálási lehetőséggel, és különleges zenei-irodalmi produkciókkal várja az érdeklődőket a budapesti Millenárison, a Nemzeti Táncszínházban.
Idén Visky András írót, Imre Éva színművészt és Oláh Gyárfás szobrászművészt tünteti ki az RMDSZ az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjjal – közölte a szövetség.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.
szóljon hozzá!