2007. május 03., 00:002007. május 03., 00:00
A különböző magyarországi és határon túli helyszíneken tartott elődöntők, valamint a balatonfüredi középdöntő után 16 színművész és előadóművész jutott be az utolsó fordulóba, köztük a tavalyi győztes kaposvári Hunyadkürti György, valamint Ördög Miklós Levente, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának tagja és Váta Loránd, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház művésze, aki a tavaly második helyezést ért el a Versünnepen.
„Kodály szellemiségéhez akartunk hűek maradni, ezért a 2007-es vetélkedőre zenével kapcsolatos versekkel lehetett nevezni. Ezenkívül idén a mondott versek mellett bevezettünk egy újabb kategóriát, az énekelt versekét” – nyilatkozta a Krónikának a szervező Versünnep Alapítvány elnöke, Kolti Helga. Az első, 2005-ös szavalóverseny témája József Attila költészete volt, születésének 100. évfordulója alkalmából, tavaly pedig az ’56-os forradalom, illetve az 50. évforduló állt a rendezvény középpontjában. Szinetár Miklós rendező, a zsűri elnöke szerint nehéz dolguk volt már az elődöntők és a középdöntő során is, ugyanis a benevezők szinte kivétel nélkül magas színvonalú produkciókkal szálltak versenybe. Így a 117 középdöntős közül a zsűri 12 helyett 16 versmondót, -éneklőt válogatott a döntőbe. A diákság azonban nem mutatott túl nagy érdeklődést a vetélkedő iránt, aránylag kevesen jelentkeztek, így az utolsó fordulóba mindössze ketten kerültek be. „Azt szerettük volna, hogy nagyobb hangsúlyt kapjon a vetélkedőn a határon túli művészeti élet, ezért választottuk idén a döntő színhelyéül Szatmárnémetit. Úgy tervezzük, hogy jövőre is valamelyik határon túli várost választjuk. Szóba került Erdély, Felvidék és Vajdaság is, de még nem született e tekintetben végső határozat” – magyarázta Kolti Helga.
A vetélkedőt a Versünnep Alapítványon kívül a Duna Televízió, illetve a középdöntőnek helyet adó város, Balatonfüred önkormányzata is támogatta, a döntőt pedig élőben közvetíti majd a Duna Televízió és a Magyar Katolikus Rádió. A szavalók az élő, egyenesben történő bemutatkozási lehetőség mellett értékes nyereményekben és pénzjutalomban is részesülnek a versenyen elért helyezésük függvényében.
Babos Krisztina
Határok nélkül Szatmárnémetiben
A Versünnep vetélkedő fesztiválnyitó esemény is, hiszen az első rendezvénye a Szatmárnémetiben május 4–20. között zajló Határok nélkül elnevezésű összművészeti és nemzetközi fesztiválnak. A több mint kéthetes eseménysorozat során színházi előadások, koncertek, kiállítások várják az érdeklődőket. A házigazda Északi Színház több magyar társulatot – így a beregszászi Illyés Gyula, a nyíregyházi Móricz Zsigmond, a kassai Thália Színházat – lát vendégül, továbbá egy-egy produkcióval fellép a bukaresti Bulandra Színház és Dan Puric előadóművész, valamint a grazi Asou színház, a lengyelországi Rzeszów Wanda Siemeszkowa színháza és a krakkói Bagatela Társulat is. A művészeti múzeumban színháziplakát-biennálét rendeznek, a zenekedvelőket pedig a magyarországi Hot Jazz Band és a helyi filharmónia koncertjére várják a szervezők.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.