2009. augusztus 11., 10:112009. augusztus 11., 10:11
„Örömmel tapasztaltuk, hogy a fesztivál Erdélyben egyre fontosabb identitásmegőrző és kisközösségi önszerveződést gerjesztő szerepet játszik, és erdélyi magyar közösségünk autonóm nemzetközi kulturális kapcsolatépítésének elvitathatatlan tényezőjévé vált. Ugyanakkor – az iránta megnyilvánuló fokozódó érdeklődésből ítélve – ma már az egyik legrangosabb Kárpát-medencei Szent István-napi rendezvénnyé fejlődött, s az európai kisebbségi és regionális kultúrák számon tartott találkozóhelyévé vált” – áll a szervezők közleményében.
Az idei fesztivál az augusztus 20-i kolozsvári ünnepi nyitógálával indul, mely egyben Szent István-napi ünnepség is. A magyar operában 19 órától kezdődő kétórás ünnepi műsorban az ünnepi köszöntők után minden részt vevő néptáncegyüttes bemutatkozik. Kolozsvárt a házigazda-társszervező Szarkaláb Néptáncegyüttes mellett a Bogáncs, a Zurboló és a Dor Transilvan néptáncegyüttesek képviselik.
A fesztivál résztvevői idén is ellátogatnak a környékbeli településekre: augusztus 21-én, pénteken Bánffyhunyadon, Kidében és Zsobokon mutatkoznak be az együttesek. 19 órától kezdődik párhuzamosan a három településen a csoportok népviseleti felvonulása, majd 20 órától a néptáncegyüttesek bemutatkozása. Kidén és Zsobokon egy-egy együttes fog bemutatkozni, Bánffyhunyadon pedig hat külföldi kisebbséget képviselő néptáncegyüttes mellett a helyi román és magyar néptáncegyüttesek is fellépnek a szabadtéri gálaműsoron.
Szombaton, augusztus 22-én kerül sor a magyarfenesi szabadtéri gálaműsorra, melyre a szervezők is, a helybéli faluközösség is számos meglepetéssel készül (parádés felvonulás, szabadtéri színpad, tábortűz, élő tűzijáték, falubál stb.). A szervezők ez alkalommal is több ezer környékbeli és kolozsvári érdeklődő részvételére számítanak.
Vasárnap délelőtt ismét a kolozsváriaké a fesztivál, 10.30-kor kezdődik az immár hagyományos népviseleti felvonulás a Mikó (Clinicilor) utca– Béke tér–Jókai (Napoca) utca–Főtér–Szent Mihály-templom útvonalon. A templomba érkezés előtt kisebb tánckavalkád lesz látható a Deák Ferenc (Eroilor) utca és a Főtér sarkán levő sétálórészen. A felvonulást ünnepi mise követi a Szent Mihály-templomban 11.30 órai kezdettel.
Az idei fesztivál zárórendezvényére szintén vasárnap, Kalotaszentkirályon kerül majd sor. A 17 órától kezdődő népviseleti felvonulás után a résztvevők megkoszorúzzák Szent István szobrát. Ezt követően 18 órai kezdettel rendezik a XI. Szent István-napi Néptánctalálkozó szabadtéri zárógáláját, amelyen az európai kisebbségi és regionális kultúrát képviselő néptáncegyüttesek mellett fellép majd a helyi hagyományőrző néptáncegyüttes is.
A szervezők elmondták: remélik, hogy a kolozsvári magyarság is a kistelepülési közösségekhez mérhető melléállással fogadja a közös ünneplésnek ezt a felkínált lehetőségét, és nagyarányú részvétellel tiszteli meg a messziről jött vendégeket. Annál is inkább, mivel a hat országból érkező együttesek idén is színvonalas műsorral készülnek.
Az idei Szent István-napi Néptánctalálkozónak is kiemelt eseménye, hogy ünnepélyes megnyitására a kolozsvári polgármesteri hivatal tanácstermében kerül sor, ahol a város polgármestere köszönti az együttesek viseletbe öltözött képviselőit és vezetőit. Pillich Katalin, a Heltai Gáspár Könyvtári Alapítvány ügyvezető igazgatója egyébként lapunknak elmondta: idén a rendezvényt a városi tanács jelentős pénzösszeggel támogatja. Hozzátette: reméli, minél többen jelennek majd meg a Szent István király tiszteletére szervezett rendezvényeken.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.