2009. szeptember 15., 10:092009. szeptember 15., 10:09
A Marosvásárhelyi Székely Színház egykori ünnepelt színésznője, Erdős Irma emlékére férje, a Svédországban élő Erdős Bartha István mérnök alapított ösztöndíjat, mellyel pályájuk kezdetén lévő, sikereket felmutató ifjú színészeket kíván támogatni, az emlékgyűrűt pedig a művésznő valamelyik kedves pályatársi, volt tanítványai kapják.
A díjjal járó Erdős Irma-plakettet Hunyadi László szobrászművész készítette. Kövesdy István társulatvezető megnyitóbeszédét követően Nagy István műsorvezető színpadra szólította Erdős Bartha Istvánt, aki színházzal, kultúrával kapcsolatos gondolatait osztotta meg a hallgatósággal, majd Nagy Pál irodalomkritikus beszélt a művésznő pályafutásáról.
Miután Csíki Hajnal és Bokor Barna megkapták a díjat, Debreczeni Gabi, az egykori Székely Színház színésznője, Nagy Pál irodalomkritikus, Tófalvi Zoltán szerkesztő, közíró és Nemes Levente színművész, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház vezető művésze emlékgyűrűt vehetett át.
Mende Gaby művésznőnek és Tarr László színművésznek szintén emlékgyűrűt adományoztak, ők egészségi okok miatt nem voltak jelen az ünnepségen. A díjátadás után a Tompa Miklós Társulat művészei részletet adtak elő Bródy Sándor A tanítónő című színművéből, melynek szeptember 25-én lesz a premierje.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.