Kiemelten támogatja a határon túli kultúrát a frissen létrejött Méhes György Alapítvány

Nagy Elek, Sárkány-Nagy Erzsébet, Jordán Tamás, Básti Juli és Lukács Sándor a kolozsvári sajtóeseményen  •  Fotó: Kiss Judit

Nagy Elek, Sárkány-Nagy Erzsébet, Jordán Tamás, Básti Juli és Lukács Sándor a kolozsvári sajtóeseményen 

Fotó: Kiss Judit

A határon túli magyar kultúra, különösen az irodalom kiemelt támogatása a célja a frissen létrehozott Méhes György Alapítványnak, amelyről hétfő délelőtt számoltak be az alapítvány létrehozói Kolozsváron.

Kiss Judit

2022. május 23., 13:492022. május 23., 13:49

2022. május 23., 14:012022. május 23., 14:01

A Kossuth-díjas erdélyi író szellemiségének megőrzése, a kortárs irodalom támogatása jegyében létrejött alapítvány küldetését Méhes György örököse, Nagy Elek vállalkozó ismertette a Bulgakov kávézóban tartott sajtótájékoztatón. Kiemelte, nagy öröm Méhes György családja számára, hogy az író szellemiségét továbbvivő alapítvány születhetett.

Idézet
Az induló tőke 300 ezer euró, amit cégcsoportunk jóvoltából szánunk az irodalom támogatására. Reményeink szerint az elkövetkező tíz évben ezt az összeget 3 millió euróra bővítjük”

– mondta Nagy Elek. A Baumgarten Alapítvány után ez lesz a Kárpát-medence legnagyobb, irodalmat őrző alapítványa. Az eseményen jelen volt Sárkány-Nagy Erzsébet, aki szintén az író örököse, valamint az alapítvány kuratórium tagjai: Láng Gusztáv irodalomtörténész, irodalomkritikus, Erős Kinga Andrea irodalomkritikus, a Magyar Írószövetség elnöke, Gáll Attila irodalomszerkesztő.

Szintén részt vettek az eseményen a Méhes György Ti földi Istenek (Bizánci capriccio) című egyfelvonásos színdarabját vasárnap este a kolozsvári magyar színházban előadó magyarországi művészek is: Básti Juli, Jordán Tamás, a Nemzet Színésze, valamint Lukács Sándor – valamennyien Kossuth- és Jászai Mari-díjas színészek.

korábban írtuk

Kossuth-díjas színészek elevenítették fel Méhes György szellemiségét Kolozsváron
Kossuth-díjas színészek elevenítették fel Méhes György szellemiségét Kolozsváron

Rendkívüli előadásnak lehetettek tanúi a meghívottak vasárnap este Kolozsváron a Méhes György Alapítvány megalakulásának alkalmából.

Nagy Elek kifejtette,

a magyar kultúra, kiemelten a határon túli irodalom, költészet, a fiatal szerzők támogatása a céljuk, ugyanakkor a hagyományőrzést és a népek békés egymás mellett élésének gondolatát is fontos értéknek tartják.

Az emberség volt a döntő Méhes György számára

Nagy Elek kronológiai megközelítésben, valamint anekdoták formájában is felelevenítette édesapja életpályáját. Szó esett Méhes György színdarabírói pályafutásáról, olyan sikeres darabjairól, mint a 33 névtelen levél, valamint arról, hogy az erdélyi irodalmi élet olyan jeles személyiségeivel dolgozott együtt és ápolt jó barátságot, mint Dsida Jenő, Kuncz Aladár, Reményik Sándor, vagy később Kányádi Sándor, Fodor Sándor, Kós Károly.

•  Fotó: Kiss Judit Galéria

Fotó: Kiss Judit

Nagy Elek felelevenítette, Méhes György 1916-ban született Székelyudvarhelyen, majd a család Kolozsvárra költözött; az író eredetileg jogot tanult, de nem dolgozott jogászként, ugyanis a színház és irodalom érdekelte mindenekelőtt. „A két világháború közti nehéz időszak volt, de az erdélyi magyar irodalom reneszánsza is ekkor volt. Édesapám szellemiségének az is adja a különlegességét, hogy – ahogyan az a Kolozsvári milliomosok című regényéből is kiderül – számára elsősorban az emberség volt a döntő, nem az, hogy valaki zsidó, örmény, vagy román” – fogalmazott Nagy Elek.

Kitért arra is, hogy Méhes György az Ellenzék és a Pásztortűz című lapoknál is dolgozott újságíróként, kollégája volt Dsida Jenő. „Édesapám azt is elmesélte, hogy Dsida egy reggel miként újságolta a kollégáinak, hogy megírta a Psalmus Hungaricus című versét” – mondta el Nagy Elek. Beszélt arról is, hogy

a korabeli erdélyi irodalmi életben a nehéz idők ellenére tapasztalható volt egyfajta töretlen optimizmus, és felelevenített a kommunizmus időszaka alatt megesett groteszk történeteket is.

Arról is beszélt, hogy Méhes György színházi pályáját Janovics Jenő színész, rendező, a magyar filmgyártás kolozsvári úttörője is igazgatta. „A nővéremmel együtt gazdag szellemi táplálékot kaptunk otthon, most pedig megpróbáljuk továbbadni, megörökíteni ezt a szellemi örökséget” – fogalmazott Nagy Elek.

Kossuth- és Jászai-díjas színművészek a kincses városi Bulgakov Kávéházban •  Fotó: Méhes György Alapítvány Galéria

Kossuth- és Jászai-díjas színművészek a kincses városi Bulgakov Kávéházban

Fotó: Méhes György Alapítvány

Arra is kitért, hogy Méhes György a kommunizmus ideje alatt oly módon okította történelemre az ifjúságot, hogy a Napsugár című lapban havonta írt gyerekeknek történelmi témájú cikkeket. Emlékeztetett, a 2002-ben Kossuth-díjjal kitüntetett, 2007-ben elhunyt író szellemiségét a róla elnevezett díjak is őrzik: a kitüntetettek kilétét a jogörökösök döntik el az Erdélyi Magyar Írók Ligája vezetőségének ajánlása alapján. Évente két kategóriában osztanak díjat,

a 3000 euróval járó Méhes György-nagydíjjal életművet, az erdélyi magyar irodalomért tett szolgálatot és/vagy kiemelkedő szépirodalmi alkotást, az 1000 eurós Méhes György-debütdíjjal pedig a legtehetségesebbnek ítélt elsőkötetes alkotót jutalmazzák.

A kultúra nem működtethető piaci alapon

Jordán Tamás színművész a sajtóeseményen úgy fogalmazott, a Méhes György Alapítvány nagy dolog, célja pont az, amire a legnagyobb szükség van. „Egyre fontosabbnak érzem, hogy erősítsük a határon túli magyarság identitását” – mondta Jordán Tamás. Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke kiemelte, nagyon fontosnak, ugyanakkor példamutatónak tartja az alapítvány létrejöttét.

Idézet
Ez az elmúlt évtizedek legnagyobb beruházása a magánmecenatúra részéről. Az irodalom támogatása alapvetően állami vonalon valósul meg, ezért is fontos ez a magánkezdeményezés, hiszen Nagy Elekék felismerték, hogy érdemes és szükséges a jövő irodalmába befektetni”

– mondta Erős Kinga.

•  Fotó: Méhes György Alapítvány Galéria

Fotó: Méhes György Alapítvány

A Magyar Írószövetség elnöke úgy fogalmazott, lényeges az irodalmi emlékezet megtartása, ugyanakkor a tehetséggondozás is, az, hogy – Cseh Tamást parafrazálva – legyen, aki száz év múlva is beszéljen magyarul. Láng Gusztáv irodalomtörténész arról beszélt, az alapítvány létrehozása mögött a nagylelkűségen kívül az a fontos felismerés áll, hogy a műveltség, kultúra nem működtethető piaci alapon. „A Méhes György Alapítvány úgy támogatja az irodalmat, hogy a belbecset fizeti meg, és a verset, az irodalmat nem teszi függővé az eladhatóságtól” – mondta Láng Gusztáv.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Emléktáblát avatnak Farkas Árpád költőnek gyermekkora helyszínén, Székelyszentmiklóson

Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).

Emléktáblát avatnak Farkas Árpád költőnek gyermekkora helyszínén, Székelyszentmiklóson
2025. március 31., hétfő

Kitüntetik a szatmári magyar kulturális életet gazdagító személyiségeket

Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.

Kitüntetik a szatmári magyar kulturális életet gazdagító személyiségeket
2025. március 31., hétfő

László Noémi a neki ítélt Kovács András Ferenc Költészeti Díj kapcsán: „írásművészete sokunk számára minta és mérce”

„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.

László Noémi a neki ítélt Kovács András Ferenc Költészeti Díj kapcsán: „írásművészete sokunk számára minta és mérce”
2025. március 30., vasárnap

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja

Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja
Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja
2025. március 30., vasárnap

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja

2025. március 29., szombat

Elhunyt Miske László, az Erdélyben és Magyarországon is elismert Jászai Mari-díjas színművész

Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.

Elhunyt Miske László, az Erdélyben és Magyarországon is elismert Jászai Mari-díjas színművész
2025. március 29., szombat

Erdély épített öröksége: a védelmen kívül a hiteles bemutatás, a nagyközönséggel való megismertetés is cél

Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.

Erdély épített öröksége: a védelmen kívül a hiteles bemutatás, a nagyközönséggel való megismertetés is cél
2025. március 28., péntek

A keresztény szimbólumok becsmérlő használatával vádolja az ortodox egyház Botond Nagy rendezését

A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.

A keresztény szimbólumok becsmérlő használatával vádolja az ortodox egyház Botond Nagy rendezését
2025. március 28., péntek

„Erdély a népművészet területén nagyhatalom” – Kelemen László folklorista Kossuth-díjáról, szerteágazó munkásságáról

Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.

„Erdély a népművészet területén nagyhatalom” – Kelemen László folklorista Kossuth-díjáról, szerteágazó munkásságáról
2025. március 27., csütörtök

Ádám Gyula elismert csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni városházán nyílik kiállítása

Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.

Ádám Gyula elismert csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni városházán nyílik kiállítása
2025. március 27., csütörtök

Világnapi üzenet: „szorong-e a színház amiatt, amivé az emberi létezést a 21. század átformálja?”

Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.

Világnapi üzenet: „szorong-e a színház amiatt, amivé az emberi létezést a 21. század átformálja?”