Básti Juli, Jordán Tamás és Lukács Sándor a kolozsvári színpadon
Fotó: Jakab Mónika
Rendkívüli előadásnak lehetettek tanúi a meghívottak Kolozsváron vasárnap este a Méhes György Alapítvány megalakulásának alkalmából.
2022. május 22., 23:452022. május 22., 23:45
2022. május 22., 23:572022. május 22., 23:57
Az ünnepi eseményen három kiváló magyarországi művész, Básti Juli, Jordán Tamás, a Nemzet Színésze, valamint Lukács Sándor – valamennyien Kossuth- és Jászai Mari-díjas színészek – adta elő felolvasószínház formájában Méhes György Ti földi Istenek (Bizánci capriccio) című egyfelvonásos színdarabját a Kolozsvári Állami Magyar Színház stúdiótermében.
Az író fia, Nagy Elek vállalkozó köszöntötte a közönséget
Fotó: Jakab Mónika
Külön üdvözölte az alapítvány kuratóriumának tagjait, Láng Gusztáv irodalomtörténészt, irodalomkritikust, Erős Kinga Andrea irodalomkritikust, a Magyar Írószövetség elnökét, Nagy Koppány Zsolt írót és Gáll Attila irodalomszerkesztőt. Elmondta, a kuratóriumban a család két tagja, nővére, Sárkány-Nagy Erzsébet, valamint fia, Nagy Levente is képviselteti magát.
Így a Baumgarten Alapítvány után ez lesz a Kárpát-medence legnagyobb, irodalmat őrző alapítványa.
Az alapítvány céljairól szólva kifejtette, ezek ugyanazok, melyek a névadó Kossuth-díjas erdélyi magyar író, újságíró, a Nagy Elek néven született, majd Méhes György álnéven publikáló édesapja céljai is voltak.
– mutatott rá, további célként a határon túli kultúra, irodalom, költészet, a fiatal írók, költők és kulturális programok támogatását említve. De a hagyományőrzés és a nemzetek békés együttélésének elősegítése szintén szerepel a célok között, akárcsak Méhes György életművének a gondozása.
Fotó: Jakab Mónika
Az ünnepi alkalomra kiválasztott Ti földi Istenek (Bizánci capriccio) című egyfelvonásos színdarab amiatt különleges, mivel sokáig a fiókban hevert, a kommunizmus idején elképzelhetetlen lett volna, hogy megjelenjen, színpadra vigyék. Ez Prokopiosz bizánci történetíróról szól, aki amellett, hogy megírta Justinianus császár hőstetteit, pamfletet is írt róla, melyben gonoszságát is elmesélte.
Az előadás előtt Jordán Tamás, a Nemzet Színésze is köszöntötte a kincses városi közönséget, elmondva, kollégáival nagy megtiszteltetésnek tartják, hogy Kolozsváron adhatják elő a darabot.
– fogalmazott a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész.
Jordán Tamás szerint különleges helyszín a kolozsvári
Fotó: Jakab Mónika
Úgy vélte, a kolozsvári közönség joggal feltételezhetően rendkívül értő és empatikus, Méhes György minden szava célba fog találni nála, annak ellenére, hogy felolvasószínházat látnak, díszlet, jelmez és kellék nélkül. „De a mi gesztusaink és az Önök gazdag fantáziája megjelenít majd mindent” – vetítette elő Jordán Tamás.
mesélte Jordán Tamás, 16 évvel később az alapítvány tiszteletére adják elő újra.
Fotó: Jakab Mónika
Budapesthez hasonlóan az előadás Kolozsváron is nagy sikernek örvendett, a közönség feszült figyelemmel követte a cselszövésekben bővelkedő cselekményt, vastapssal honorálva a kiváló művészek produkcióját. A rendkívüli előadást online is közvetítették több platformon.
Mintegy 100 millió forint alaptőkével alapítványt hoztak létre Méhes György örökösei a Kossuth-díjas erdélyi író irodalmi hagyatékának megőrzésére és a fiatal tehetségek támogatására. A Méhes György Alapítvány alapító okiratát szerdán írták alá.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!