A választ erre a könyvben találjuk meg, ugyanis Ditrói Csiby Éva több évtizedes vívódás után rója le kegyeletét a második világháborúban elhunyt édesapja emléke előtt. A három részre tagolt könyv első felében a hétéves kislány szemszögéből ismerkedhetünk meg a bécsi döntés utáni székely falu életével, amelyből kimagaslik a családjáról féltő szeretettel gondoskodó édesapa alakja. A második részben az apa nélkül maradt család menekülését írja le a szerző, a harmadik rész pedig az édesapa, a végsőkig kitartó „határvadász” naplóját tartalmazza. A megkapó egyszerűséggel írt naplójegyzet az újra – hivatalosan is – magyarrá lett székely katona helytállásáról szól a vesztes háború utolsó napjaiban. Arról az emberfeletti kitartásról, amely a „golyófogóként használt” több ezer székelyt jellemezte, akik életüket áldozták a magyar hazáért a második világháború végén, amikor mindenki számára egyértelmű volt a vereség.
„Amerikában kerültem kapcsolatba a második világháború utáni magyar emigráció képviselőivel, tőlük kaptam biztatást a könyv megírására” – mondta el a Krónikának Ditrói Csiby Éva, aki a könyv megszületését azért is tartja fontosnak, mert a székely határőrezredről méltatlanul kevés munka jelent meg eddig.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.