2011. március 24., 08:552011. március 24., 08:55
Két Csehov-egyfelvonásossal ünnepli a színházi világnapot a nagyváradi Szigligeti színtársulat. A kettős bemutató a márciusi „maraton” részét képezi, ebben az időszakban ugyanis egy hónap alatt négy új bemutatóval is szolgál közönségének a váradi színház – mondta el Dimény Levente társulatvezető. A Mobil című „digitális komédiát” már bemutatták, és sor került a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház vendégelőadására, a Passióra is, amelyet a nagyváradi színházbajárók rendes évi bérletükkel nézhettek meg, április elején pedig Büchner Leonce és Léna című darabjának mozgásszínházi előadását mutatja be a társulat.
„A váradi magyar színtársulat már csaknem egy évtizede nem tűzött műsorra Csehov-darabot, utoljára a Három nővért játszották, de az utóbbi esztendőkben a színházépület elhúzódó helyreállítása is megakadályozta a truppot abban, hogy komolyabb darabokat állítson színpadra” – idézte fel a társulatvezető. „Ki vagyunk szorulva a nagyszínházi körülmények közül, így nehéz nagy klasszikusokat megcélozni” – magyarázta el, de hozzátette: Csehov nélkül élni mégsem lehet ilyen sokáig, ezért döntött úgy, hogy ha nem is valamelyik nagy drámáját, de legalább két rövid darabot színre visznek. A Medve és a Jubileum című egyfelvonásosokat hagyományosan együtt szokták játszani a színházak – mondta el idősebb Kovács Levente rendező.
Visszaemlékezett: szintén Csehov-bohózat, a Leánykérés volt az első színdarab, amit rendezett, mintegy ötven évvel ezelőtt. Megjegyezte: a Medve és a Jubileum szerepei igazi színészcsemegék. Ő maga egyébként az elmúlt időszakban kialakult szokással ellentétben nem szereplőválogatással osztotta ki a szerepeket, hiszen a Szigligeti Társulat művészeinek nagy részét tanította az egyetemen – beleértve a legidősebbeket is, így jól ismeri őket. A két bohózatot szombaton, március 26-án 19 órakor mutatja be a társulat. Azok, akik jegyet váltanak az előadásra, ingyen, a többiek pedig 5 lej ellenében léphetnek be a premier utáni rendhagyó koncertre a Bihoreana vendéglőbe, ahol Cári Tibor zeneszerző színházi muzsikáiból játszik majd egy színészzenekar. A vasárnapi színházi világnapon szintén este hétkor játsszák a két egyfelvonásost.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!