Fotó: Szucher Ervin
Formabontó, határokon átívelő táborra került sor augusztus első felében a Maros megyei Mezőkölpényben. Keresztyén néptánctáborban vettek részt a helyi és a magyarországi testvértelepülésről, Martonvásárról érkezett fiatalok, szám szerint hetvenöten, ebből negyvennyolc fiatal érkezett Martonvásárról.
2016. augusztus 16., 12:542016. augusztus 16., 12:54
„A mezőkölpényi magyar lakosság olyan népi értékeket képviselő közösség, amelyből sugárzik az őseik iránti tisztelet abban is, ahogyan énekelnek, táncolnak, búsulnak vagy éppen örvendeznek. A Martonvásár és Mezőkölpény közötti kapcsolat az új rendezvény megszervezésével az értékmegőrzés jegyében erősödött tovább” – fogalmazott lapunknak a sikeres rendezvény megálmodója és egyik főszervezője, Kiss Gergely, a martonvásári művészeti iskola néptánctanára.
A tábor egyben a hitéletet és a lelki fejlődést illetően is hasznára válhatott a résztvevőknek a helybéli református lelkipásztor, Imreh Jenő jóvoltából, aki maga is értékeli és tiszteli a népi kultúra kincseit. Kölpényben olyan témák megbeszélésére került sor a lelkész irányításával, amelyek nem kizárólag az erdélyi vagy éppen anyaországi fiatalok jellegzetes kérdései, hanem általában minden emberé. „Sikeresnek érzem a tábort abban a tekintetben, hogy a fiatalok velünk együtt gondolkodtak, tettek fel kérdéseket, közeledtek lelkük titkos kamrái, de Isten felé is. Hogy a lelki alkalmak milyen szerű gyümölcsöt teremnek, az már Isten Szentlelkének a munkája. Mi igyekeztünk a magot elvetni” – fejtette ki a lelkész.
A főszervező, Kiss Gergely megfogalmazása szerint „tartalmas, maradandó, áldásos volt a tábor”. A tábor megvalósulásához elengedhetetlen volt a helybéli közösség adakozása, ugyanakkor a helyi idősek adatközlőként is felléptek, táncoltak, énekeltek a fiataloknak.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!