Képi kultúrára kéne nevelni a képek uralta világban – Interjúval búcsúzunk az április 7-én elhunyt Fám Erika filmesztétától

Képi kultúrára kéne nevelni a képek uralta világban – Interjúval búcsúzunk az április 7-én elhunyt Fám Erika filmesztétától

Fám Erika (1973 – 2021) sepsiszentgyörgyi filmesztéta, tanár, a Filmtett munkatársa

Fotó: Filmtett.ro

Amikor március végén interjút kértünk Fám Erikától, természetesen nem gondoltuk, hogy nagy valószínűséggel ez a beszélgetés lesz a sepsiszentgyörgyi filmesztéta, képkutató utolsó sajtómegjelenése. A Krónika ezzel az interjúval búcsúzik az április 7-én, mindössze 48 évesen elhunyt Fám Erikától, aki – tervein, határozott elképzelésein kívül – kifejtette: a képi kultúrára, a képi információk feldolgozására, a kritikai gondolkodásra nevelés legalább olyan fontos lenne a gyerekek esetében, mint megtanítani őket írni, olvasni, számolni.

Kiss Judit

2021. április 08., 16:152021. április 08., 16:15

2021. április 08., 16:202021. április 08., 16:20

– Évtizedeken át foglalkoztál mozgóképpel filozófiatanárként, filmesztétaként, képkutatóként, múzeumpedagógusként, a Filmtett filmes portál munkatársaként. Hosszú ideig a sepsiszentgyörgyi MAGMA Kortárs Képművészeti Kiállítótérben tartottál tárlatvezetéseket, a diákságot bevezetendő a képi kultúra világába. Hogyan tudnád összefoglalni ez utóbbi tevékenység célját, tapasztalatát?

– A legalapvetőbb tézis az volt, hogy a képnyelvvel, képelmélettel, a képi világgal megbarátkoztatni az érdeklődőket korosztálytól függetlenül: óvodásoktól egészen a felnőttekig. Mindezt a kortárs művészet eszköztárán keresztül.

– A gyerekeket rengetegféle kép veszi körül manapság, így valamiféle szakmai, esztétikai jellegű eligazításra biztosan szükségük van. Hogyan lehet ezt a gyakorlatba ültetni?

– Az 1990-es évek végén filozófiatanárként a vizuális kommunikáció nevű tantárgyat találtam ki, azt kezdtem tanítani opcionális tárgyként a szentgyörgyi Mikó-kollégiumban. Volt egy jó holdudvara ennek: elég sok diák érdeklődött iránta, egyrészt mert opcionális tárgy volt, hiszen egyfajta szép nyitás, hogy nem kötelező. Másrészt a filmek, a képzőművészet segítségével próbáltam átvezetni a verbális kultúrából a képi kultúra megértéséhez és a tudatos használatához, kritikai megközelítéséhez a diákokat. Ez volt a cél, és a tantárgy oktatása pozitív tapasztalatom volt. Tavalyelőtt jött egy volt diákom és lelkesen mondta, milyen jó, hogy ezt az opcionális tantárgyat választotta, mert aztán később egyetemen használta az itt kapott tudást, később is sokszor kamatoztatta, be tudta építeni a munkájába.

– Németországban is tanultál. Ott is a képelmélettel foglalkoztál?

– Igen, az úgynevezett képelméleti mesterképzőt végeztem el, utána nekikezdtem ott a doktorátusomnak, aminek nem értem a végére akkor, mert megszülettek közben a gyerekeim. Kolozsváron fejeztem be tavaly ősszel a doktorátust a Babeș-Bolyai Tudományegyetem filozófia szakán.

– Most indult el a Bildlabor nevű honlap, ami a te ötleted volt. Mesélnél róla?

– Két éve született az ötlet, hogy olyan programokat, eseményeket kéne szervezni, amelyek a képi kultúrát közvetítik a fiatalság és a felnőtt társadalom felé egyaránt. Több projekt is elindult, de volt, ami a járvány miatt megakadt: ilyen a filmnyelv oktatása diákoknak. A szentgyörgyi mozival közös kezdeményezés volt, bejártak a diákok a moziba, a filmeket közösen elemeztük, kiértékeltük, egész délelőttös program keretében.

Idézet
Az volt a fontos, hogy a filmnyelv eszközeit vegyük számba, hogy a diákok értsék is, amit látnak, ne csak élvezet és sima mindennapi tapasztalat legyen a film. Legyenek eszközeik, fogalmaik, hogy miként közelítsék meg a filmes élményt, a filmről szóló gondolataikat.

Ez a program működött is majdnem egy évig. Most is szerettük volna elindítani, de sajnos a mozi bezárt a járvány miatt. És lenne egy interjúsorozat Kóstoló néven, amelyben a szentgyörgyi alkotókat szólítanánk meg – erre eddig nem volt példa még. Szintén a Bildlabor keretében oktatói projekteket tervezünk, a diákok számára tárlatnézést, műhelymunkát, amelyben vizuálisan próbálják magukat kifejezni.

– Visszakapcsolódva ahhoz, amit mondtál: fontos lenne vizuális látásmódra nevelni a fiatalságot, hiszen gáttalanul ömlenek feléjük a képek közösségi médiáról, mindenhonnan. Ebben a képrengetegeben válogatni, eligazodni, a minőség felé orientálódni nem nagyon segít a fiataloknak senki: az iskola általában nem vállalja az ízlésformálást, a gyerekek effajta terelgetését, azt, hogy megkülönböztethessék a minőségi képet a szeméttől. Hogyan látod, mik lehetnének erre az eszközei akár a szülőnek, akár a pedagógusnak?

– Szívügyem ez a téma. Fentről nem kapnak erre támogatást az iskolák, nincsen erre lehetőségük, így alulról kell elindítani a gyerekeknek a vizualitásra, a kép kultúrájára való nevelését. Egyesületek, galériák, múzeumok vállalhatnák ezt, ha van rá lehetőségük, sőt talán kötelező módon meg kéne tenniük.

Idézet
A képi kultúrára, a képi információk feldolgozására való nevelés legalább olyan fontos, mint megtanítani írni-olvasni, számolni a gyereket. Ez teljes mértékben hiányzik az oktatásból, és csak kívülről lehetne elkezdeni. A gyerekekhez az információk legnagyobb része vizuálisan érkezik, sokkal inkább, mint verbálisan, vagy szövegeken keresztül. Lehetne akár a pedagógusok feladata is, hogy a vizuális kultúrát ne csak az egyszerű rajztechnikák elsajátításával, hanem például a filmek, mozgóképek hasznosításával is egészítsék ki az oktatást.

A Filmtett filmes portálnál elindítottuk a projektet, amit nagyon jónak tartok: tiniknek szól a Mozi ABC nevű program, ami filmeket ajánl és elemzési modellt is kínál, a kritikák által egyfajta értékrendet is közvetít. Hiányzik a filmművészetben a gyerekeket, fiatalokat eligazító szakkönyv is, olyan kalauz, ami terelgetné a fiatalokat.

– A diákok idejük nagy részét általában filmnézéssel töltik, főként, hogy a járvány idején mindenki hosszú időre a képernyők elé kényszerült. Fontos lenne, hogy ezen a téren is eligazítsák a fiatalokat, mondjuk szakmabeliek segítsenek szelektálni, mi a minőségi és nem minőségi film?

– A képi kultúrára való nevelést pótolni kellene. A filmklubok ideje már lejárt, de létre lehetne hozni közösségi fórumokat, ahol fiatalok értő felnőttekkel együtt meg tudják beszélni ezeket a dolgokat. Ennek a közízlés formálásában is nagyon fontos szerepe lenne: egész generációk jövője múlik azon, miként neveljük a fiatalokat. Ez a mi felelősségünk, a felnőtteké. Fórumokat kellene erre teremteni, pályázni kellene. De nagyon kevés megmozdulást látok ez irányba.

– Fel kellene ismernie az oktatási rendszernek, a társadalomnak hogy egyre kevésbé szövegközpontú az az információmennyiség, amit a fiatalok fogyasztanak, így valakiknek vállalnia kéne, hogy segítsék őket eligazodni a mozgókép kultúrájában?

– Nagyon fontos lenne, hogy a fiatalok mozgókép-kultúrát, vizuális kultúrát tanuljanak, értsék a képeket. A képek ugyanis élnek, hatnak a gondolataikra, befolyásolják az érzelmeiket. Közben egyfajta véletlenszerűség kezd eluralkodni: a képek erősebbek lesznek, mint a használóik.

Idézet
Az ember nemcsak képfogyasztó lény, hanem képalkotó és képhasználó lény is, így a fiataloknak tudatosan is kell tudniuk bánni a képekkel. Kritikai szemléletet, esztétikai szempontokat is kéne tanítani nekik, hogy ne fogadjanak el mindent válogatás nélkül. El kellene igazítani a fiatalokat: mi az, ami érték, mi az, ami elfogadható, mi az, amit megengedhetünk a képeknek, mi az, amit nem – mert a képi világ „túlnő” rajtunk és hatalmasabb lesz, mint mi, közben észre sem vesszük, hogy mennyire manipulál bennünket.

Mindez elkerüli a pedagógusok figyelmét. Akik filmmel vagy képzőművészettel foglalkoznak, azok inkább az elméleti irányban haladnak, így hatalmas űr tátong ami a képi kultúra és a gyakorlati pedagógia között, képzés pedig nincsen. Ha képeznének művészetpedagógusokat, az nagy segítség lenne. Szakemberek sincsenek, és ez nagy hiány, hogy nincs ki közvetítsen. Úgy is mondhatnám, hogy a gyerekek tulajdonképpen „képi analfabéták”. Ez rosszul hangzik, de sajnos így van, és ez sok felnőttre is igaz. A felnőtt se tudja otthon eligazítani a gyereket a képi kultúrában. Globális vizuális átnevelésről kellene beszélni, megtanítani a képiség, a vizualitás ábécéjét.

– A fotózás is „demokratizálódott”: manapság az okostelefonjával mindenki, a gyerek is kattintgat, posztol, de arra nem tanítja meg senki, miként kell megkomponálni egy képet, hogy az miként legyen esztétikailag elfogadható.

– Igen, a véletlen uralkodik egész képi világunkban, ez derül ki, ha végiggörgetjük akár a Facebookot, akár a honlapokat. Tudatosan mondatot szerkesztünk, de a világunkat uraló képekkel nem így bánunk. Hiányzik a tudatosság, egy hatalmas képi áramlat sodor mindenkit.

– Nemcsak vizuális kultúrával foglalkozol, de szövegben is alkotsz: kisregényed jelent meg frissen a Holnap Kulturális Egyesület gondozásában, a kötetet Nagyváradon mutatták be. Miről szól a Halló, Juli című kisregény?

– Érdekes élettapasztalat volt a könyv írása. Eddig nem nagyon írtam irodalmi szövegeket, hanem többnyire kritikát, esszét, tanulmányt. Egyszer csak tavaly nekifogtam egy kisregénynek és rájöttem: te jó ég, milyen fantasztikus dolog, hogy nem kell bibliográfiát használni, nem kell semmilyen háttérinformáció, nem kell arra összpontosítanom, hogy az argumentációm jó legyen, hanem szabadon lehet írni. Nem gondoltam volna, hogy ebből valaha könyv lesz, de így alakult, és nagyon örülök neki.

Az ötlet onnan származott, hogy rengeteget telefonálok, telefonálunk mindannyian. Kíváncsi voltam, van-e olyan írás, amelyben csak telefonbeszélgetés szerepel, és nem találtam ilyent. Akkor arra gondoltam, megírom ezt a regényt: az egész könyv két nő telefonbeszélgetéséből áll, tulajdonképpen a telefonos kultúra egyfajta körképe. A két elszakadt barátnő egyike Európában, a másik Amerikában él, és telefonon tartják a kapcsolatot. A kapcsolatot pedig tulajdonképpen a távolság tartja életben, a telefonbeszélgetés, hiszen ha egymás mellett élnének, talán már nem is tartanának egymással kapcsolatot. A telefonos mindennapjaink etikáját, parodisztikus helyzeteit is próbáltam belevinni. Szabadon és nagyon könnyen tudtam írni. 

Fám Erika (1973 – 2021)

Hosszan tartó, súlyos betegség után elhunyt Fám Erika sepsiszentgyörgyi filmesztéta, tanár, a Filmtett régi munkatársa. Fám Erika 1973-ban született Sepsiszentgyörgyön, 1997-ben szerzett filozófiadiplomát a Babes-Bolyai Egyetemen Kolozsvárott, később tanárként dolgozott a Székely Mikó Kollégiumban Sepsiszentgyörgyön. Évtizedeken át foglalkozott mozgóképpel filozófiatanárként, filmesztétaként, képkutatóként, múzeumpedagógusként – írta a Filmtett.ro filmes portál. A sepsiszentgyörgyi Cabiria Filmklub moderátora volt, 2004-től a nagyszebeni Astra Film Stúdióban forgatókönyvíróként dolgozott, majd a müncheni Ludwig Maximilian Universität hallgatójaként folytatta posztuniverszitáris tanulmányait. A gyakorlati filmezésbe is belekóstolt: ő rendezte a Torony című dokumentumfilmet. A Székely Mikó Kollégiumban bevezette a vizuális kommunikáció választható tantárgyat, és ő állította össze a Mozgókép és filmművészet című interaktív oktató-CD-t (2005) és a Séták filmmel címmel (2006) filmnyelvi útmutatót. 2014-ben kezdett a MAGMA Kortárs Képművészeti Kiállítótérben tárlatvezetéseket tartani, munkásságát a budapesti Ludwig Múzeum is díjjal értékelte. Számos filmkritika, filmelemzés, színházkritika, kortárs kiállítások nyomán létrejövő tanulmányok, képelméleti írások, recenziók, módszertani írások szerzője volt, filmes tárgyú szövegeit a Filmtettben, a Krónikában, a Romániai Magyar Szóban, A Székelyföldben, a Csigalépcsőben, a Játéktér.ro-n stb. közölte. A lap 2000-es indulása óta a Filmtett külső munkatársa volt, alapos és értékes tanulmányai, finom esztétikai érzékkel megírt kritikái, tájékozott és érzékeny interjúi végigkísérték nyomtatott és online folyóirat történetét. 2020-ban az ő kezdeményezésére indította el a Filmtett a középiskolás diákokat megszólító MoziABC című rovatát, amelynek mostanig önálló és kiváló pedagógiai érzékkel fogalmazó szerzője volt.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson

A 80 éve született, 2021 februárjában elhunyt, Kossuth-díjas Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön, valamint a Hargita megyei Székelyszentmiklóson, ahol a költő a gyermekkorát töltötte.

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából  Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson
2024. április 09., kedd

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon

Tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap George Lucas, a Csillagok háborúja-sorozat rendezője május 25-én, a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál záróünnepségén – jelentették be kedden a szervezők.

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon
2024. április 09., kedd

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok

Közkívánatra Agócs Gergely néprajzkutató tart interaktív képzést április 29–30. között a torockói Duna-Házban. A Magyar népmese – hagyományos mesemondás című foglalkozást elsősorban, de nem kizárólag pedagógusoknak ajánlják.

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok
2024. április 09., kedd

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum

Japán sztrájkot hirdetett a Csíki Székely Múzeum, csatlakozva a CulturMedia – Kulturális és Média Szakszervezetek Országos Szövetsége, az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség tagja által elindított országos tiltakozáshoz.

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum
2024. április 09., kedd

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön

Süli Attila magyarországi történésznek a Gábor Áron, a székely nemzet legendás hőse című kötetét mutatják be a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében április 11-én, csütörtökön 18 órától.

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön
2024. április 09., kedd

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján

Újra költészetnapi verssétát szervez a nagyváradi Szigligeti Színház a tavalyi rendezvény nagy sikerére való tekintettel – közölte a társulat.

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján
2024. április 06., szombat

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók

Első erdélyi helyszínként Marosvásárhelyen tartottak vetítéssel egybekötött közönségtalálkozót péntek este a Most vagy soha! című film alkotói.

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók
2024. április 04., csütörtök

A kultúra nem lóverseny, hanem a boldog sokféleség terepe – Visky András Kossuth-díjáról, alkotásról, megajándékozottságról

„Kitelepítés című könyvem azt a kérdést feszegeti, vajon értelemmel bír-e az életünk, hiszen talán nem a szenvedés, hanem az értelmetlen szenvedés az, ami elviselhetetlen” – fogalmazott a Krónikának adott interjúban Visky András író, dramaturg.

A kultúra nem lóverseny, hanem a boldog sokféleség terepe – Visky András Kossuth-díjáról, alkotásról, megajándékozottságról
2024. április 04., csütörtök

A Semmelweis című filmmel nyit, számos friss alkotást kínál közönségének a Brassói Magyar Filmnapok

Immár harmadik alkalommal szervezi meg a magyar filmnapokat a Cenk alatti városban a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest a brassói Secvențe Kulturális Egyesülettel és a Barcasági Magyarságért Egyesülettel közösen.

A Semmelweis című filmmel nyit, számos friss alkotást kínál közönségének a Brassói Magyar Filmnapok
2024. április 04., csütörtök

Elhunyt Duba Gyula Kossuth-díjas felvidéki író, aki gazdag szépprózai életművet hagyott maga után

Életének 94. évében szerdán elhunyt Duba Gyula Kossuth-díjas felvidéki író, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja – tudatta az MMA csütörtökön az MTI-vel.

Elhunyt Duba Gyula Kossuth-díjas felvidéki író, aki gazdag szépprózai életművet hagyott maga után