Fotó: Biró István
2011. április 18., 09:062011. április 18., 09:06
Kenéz Ferenc Szabadnak lenni mit jelent? című „Kolozsvár oratóriumát”, majd Karácsonyi Zsolt Ússz, Faust, ússz! című nagylélegzetű költeményét hallgathatták meg az érdeklődők Salat Lehel és Skovrán Tünde, az intézmény két színésze tolmácsolásában, zenei kísérettel. Salat Lehel a felolvasás után elmondta: úgy véli, a két alkotó személyes életfelfogása miatt rokonítható. Kenézt a „legélőbb költőnek” nevezte, aki a valóságos életünket örökíti meg műveiben. Kenéz Ferenc elmondta: tavaly év végén fejezte be a „Kolozsvár-oratóriumot”, és azt szerette volna, ha először a kincses városban kerül bemutatásra, így elküldött Tompa Gábornak is egy példányt.
„Úgy gondoltam, hogy a Kolozsvári Magyar Napok alkalmával be lehetne mutatni valamilyen formában ezt a munkát, a színház sajátos időmozgató mechanizmusának köszönhetően azonban előbb került a közönség elé” – mondta az író. „Úgy jöttem vissza Kolozsvárra, hogy valamit visszahoztam abból, amit annak idején elvittem – fogalmazott Kenéz Ferenc, aki 1989 óta Budapesten él. – Jelenleg egy verseskönyvem vár megjelenésre a csíkszeredai kiadónál, Gyermekrajzok címmel fog megjelenni. A most bemutatott szöveg is kiadóra vár.” Salat Lehel Karácsonyi Zsolt költeményét tiszta víznek nevezte, amelyet a szerző időnként felkorbácsol. A tiszta víz jelzővel a színművész a mű letisztultságára utalt, szerinte a költő „mindannyiunk Faustjáról írta ezt a poémát, aki néha ki akar úszni belőlünk”. Karácsonyi kifejtette: „a végére elfogyott a szavak közül a levegő”, az utolsó 15-20 sor nagyon lassan született meg, és csak annak köszönhetően tudta időben befejezni a Pallas-Akadémia kiadónál megjelenésre váró kéziratot, hogy „a pályázati malmok lassan őrölnek”.
Salat Lehel kérdésére egyébként Kenéz elmondta: nemcsak hogy nincs elhanyagolva manapság a költészet, de egyenesen túlértékelik a jelentőségét. „Budapesten nincs olyan nap, hogy valamelyik kávéházban, kocsmában vagy kisszínházban ne szerveznének irodalmi estet, felolvasást. Valószínűleg mesterségesen gerjesztett érdeklődésről van szó, de azt kell mondanom, hogy a költészet nem is ér ennyit, mint amennyire körülrajongják” – tette hozzá a költő.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
szóljon hozzá!