Fotó: Biró István
2011. április 18., 09:062011. április 18., 09:06
Kenéz Ferenc Szabadnak lenni mit jelent? című „Kolozsvár oratóriumát”, majd Karácsonyi Zsolt Ússz, Faust, ússz! című nagylélegzetű költeményét hallgathatták meg az érdeklődők Salat Lehel és Skovrán Tünde, az intézmény két színésze tolmácsolásában, zenei kísérettel. Salat Lehel a felolvasás után elmondta: úgy véli, a két alkotó személyes életfelfogása miatt rokonítható. Kenézt a „legélőbb költőnek” nevezte, aki a valóságos életünket örökíti meg műveiben. Kenéz Ferenc elmondta: tavaly év végén fejezte be a „Kolozsvár-oratóriumot”, és azt szerette volna, ha először a kincses városban kerül bemutatásra, így elküldött Tompa Gábornak is egy példányt.
„Úgy gondoltam, hogy a Kolozsvári Magyar Napok alkalmával be lehetne mutatni valamilyen formában ezt a munkát, a színház sajátos időmozgató mechanizmusának köszönhetően azonban előbb került a közönség elé” – mondta az író. „Úgy jöttem vissza Kolozsvárra, hogy valamit visszahoztam abból, amit annak idején elvittem – fogalmazott Kenéz Ferenc, aki 1989 óta Budapesten él. – Jelenleg egy verseskönyvem vár megjelenésre a csíkszeredai kiadónál, Gyermekrajzok címmel fog megjelenni. A most bemutatott szöveg is kiadóra vár.” Salat Lehel Karácsonyi Zsolt költeményét tiszta víznek nevezte, amelyet a szerző időnként felkorbácsol. A tiszta víz jelzővel a színművész a mű letisztultságára utalt, szerinte a költő „mindannyiunk Faustjáról írta ezt a poémát, aki néha ki akar úszni belőlünk”. Karácsonyi kifejtette: „a végére elfogyott a szavak közül a levegő”, az utolsó 15-20 sor nagyon lassan született meg, és csak annak köszönhetően tudta időben befejezni a Pallas-Akadémia kiadónál megjelenésre váró kéziratot, hogy „a pályázati malmok lassan őrölnek”.
Salat Lehel kérdésére egyébként Kenéz elmondta: nemcsak hogy nincs elhanyagolva manapság a költészet, de egyenesen túlértékelik a jelentőségét. „Budapesten nincs olyan nap, hogy valamelyik kávéházban, kocsmában vagy kisszínházban ne szerveznének irodalmi estet, felolvasást. Valószínűleg mesterségesen gerjesztett érdeklődésről van szó, de azt kell mondanom, hogy a költészet nem is ér ennyit, mint amennyire körülrajongják” – tette hozzá a költő.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!