A madárral díszített kelta sisak a tárlóban
Fotó: Facebook/Maros Megyei Múzeum
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeum időszaki kiállításán. A Szatmár megyei településen feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
2025. május 16., 11:212025. május 16., 11:21
A Csomaközön (Ciumeşti) felfedezett kelta sisak az időszámításunk előtti 4. századból származik, és a kelta világ egyik leglátványosabb régészeti lelete. A Maros Megyei Múzeum időszaki kiállításán, a marosvásárhelyi Kultúrpalotában tekinthető meg, ahol az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyaghadsereg mása is látható (a híres terrakotta katonák replika-gyűjteménye Arad érintésével Szegedről érkezett Vásárhelyre). A kelta sírmelléklet és az agyaghadsereg is megcsodálható a Múzeumok éjszakája programsorozat keretében.
A többségében magyarok lakta Szatmár megyei Csomaköz a régészeti leletek tanúsága szerint régóta lakott hely. Bronzkori leletek mellett vaskori kelta leletegyüttest is feltártak. A megtalált 35 sírból álló temető közelében egy település nyomait is felfedezték.
Ezenkívül a kiállításon láthatók olyan eredeti tárgyak is, amelyeket kelta temetkezési szertartásokhoz használtak, megtekinthetik hamvasztásos és csontvázas temetkezés rekonstrukcióját is.
A közgyűjtemény tájékoztatása szerint a kelta sírmelléklet és az agyaghadsereg egyidejű és egy kiállítóteremben történő bemutatásának célja a kínai és európai ősi civilizációk párhuzamos bemutatása. A múzeumban csütörtökön megnyílt a Kincsek rejtélyei című időszakos kiállítás is.
Kelta harcos sírja
Fotó: Facebook/Maros Megyei Múzeum
A Múzeumok éjszakája keretében május 17-én, szombaton
a közönség a múzeum minden részlegén megtekintheti a kiállításokat, részt vehet tárlatvezetéseken, gyermekeknek és felnőtteknek szóló műhelymunkákon, művészeti pillanatokon és interaktív tevékenységeken. Az eseményhez több mint 30 kulturális intézmény, civil szervezet, művész és közösségi kezdeményezés csatlakozik helyi partnerként, változatos és vonzó programok elevenítik majd meg a múzeum udvarait és tereit.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!