Történelmi jelentőségű, igen értékes lelet került feltárásra a homoródkarácsonyfalvi unitárius templomban – közölte pénteken a Magyar Unitárius Egyház.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.
Nagy kiterjedésű középkori települést, az egykori Szepes falu maradványait találták meg Debrecenben, a déli ipari övezet területén, ahol a Déri Múzeum régészei 2022 augusztusától 2024 áprilisáig végeztek feltárásokat 13,5 hektáron.
Egy friss kutatás szerint a honfoglalók fia lehetett, de már a mai Kolozsvár tájain született az a harcos, akinek sírjából az egyetlen, Erdélyben talált veretes tarsoly maradványai kerültek elő.
Minden eddiginél gazdagabb a Magyar Királyság területén a 14. században kiadott ezüstpénzeket tartalmazó tordai lelet, régészeti feltáráson nem volt példa hasonló felfedezésre a közép-erdélyi térségben.
Értékes leletet, a többi között római kori arany ékszereket és egy ritka bronzedényt találtak a régészek Gyulafehérváron.
Az elmúlt két napban az UNESCO szakértője helyszíni terepszemlét tartott a mikházi római kori castrum és libánfalvi római kori őrtorony helyszínén – írja közösségi oldalán Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke.
Vélhetően emberi csontokra bukkantak Déva központjában egy közterület-rendezési munkálat során – tájékoztatott csütörtökön a Hunyad megyei rendőrség.
Nagy látogatottságnak örvend az Erdélyi Múzeuum-Egyesület (EME) paleontológiai gyűjteményének két értékes darabja Hongkongban, az őshüllő-leletek a 2020-ban elhunyt kolozsvári Vremir Mátyás geológus, paleontológus gyűjtései – közölte az egyesület.
Meglepően jó állapotban levő, nagyjából 2000 éves római út maradványaira bukkantak Kolozsvár központjában az Erdélyi Történeti Múzeum régészei.