2010. december 13., 09:202010. december 13., 09:20
Az eszmecserén, amelyen építészek, tájépítészek, a kulturális és örökségvédelmi minisztérium képviselője, valamint kastélytulajdonosok, történészek, jogászok vettek részt, szó esett többek közt a szakmai területet övező nehézségekről.
A Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium ugyanis nem finanszírozhatja a magánszemélyek tulajdonában lévő kastélyok felújítását – erre a minisztérium egyetlen eszköze a kedvezményes kamatú hitelek biztosítása. Mint elhangzott, az egyik megoldás a magánszemélyek tulajdonában lévő kastélyok megmentésére az lenne, ha azokat különböző alapítványoknak, egyházaknak adományoznák, vagy koncessziós joggal átadnák egy meghatározott időintervallumra, mivel azok jogosultak a finanszírozási lehetőségekre, amelyekre magánszemélyeknek esélyük sincs.
A beszélgetés résztvevői kitértek arra, hogy több alapítványra és civil szervezetre lenne szükség, akik az erdélyi kastélyok megmentésével foglalkoznának, valamint, hogy fontos lenne együttműködni a helyi önkormányzatokkal is. Mint elhangzott, angliai és más nyugat-európai mintákat kellene szem előtt tartani a kastélyok megmentési módját illetően, hiszen ők már több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek, ezenkívül fontos lenne külföldi támogatókat szerezni.
A résztvevők előadást hallhattak a bonchidai, keresdi és magyarózdi kastélyról, az ezek felújításának nehézségeiről, valamint lehetőségeiről. A három esettanulmány igazolta, hogy egy kastély megmentése nem feltétlenül az anyagiakon múlik, hanem leginkább az elszántságon és a kreativitáson. A keresdi és bonchidai kastély esetében már több olyan önkéntes programot és tábort szerveztek, amelynek keretében javították a kastély állapotát, ezenkívül fotó- és média-, valamint tánc- és művészeti táborokat is rendeztek – ezek interaktívan bekapcsolódtak a helyi közösség életébe, mindennapjaiba.
Az eszmecserén bemutatták a PONT Csoport által létrehozott kastely.palyazatok.ro (castel.granturi.ro) oldalt, amely, bár tartalmát tekintve még fejlesztendő, hatékony eszköze lehet az erdélyi kastélyok megmentéséért folyó harcnak.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.