Fotó: Gecse Noémi
Húszéves a balánbányai Botorka Művelődési Egyesület, ennek a jegyében szervezték meg az idei Botorka Néptáncfesztivált is: szeptember 22–25. között közel 300 táncos ünnepelt együtt a Hargita megyei településen a jubileumi rendezvényen.
2016. szeptember 25., 19:112016. szeptember 25., 19:11
2016. szeptember 25., 19:282016. szeptember 25., 19:28
Táncház, kirándulás, közös főzés – változatos programmal várták a szervezők a nyolc településről érkező vendégeket. A felvidéki Farnadról a Nádas Ifjúsági Néptánccsoport, a magyarországi Kocsról a Páros Csillag Néptáncegyüttes, Válról a Villő Néptáncegyüttes, Derecskéről a Kikelet néptánccsoport, Szamosújvárról a Kaláka Néptáncegyüttes, Borszékről a Czifrasarok Néptáncegyüttes, Székelyudvarhelyről a Kékiringó Néptánccsoport, Csíkszentdomokosról az Elevenek Néptáncegyüttes, míg Balánbányáról az Ördögborda Néptáncegyüttes vett részt a fesztiválon, és lépett fel a szombat este tartott gálaműsoron.
A programban ezúttal a házigazda és a meghívott települések vezetőinek találkozója is szerepelt. Székely Ágnes, a Botorka Művelődési Egyesület alapító tagja mesélt a kezdetekről. Elmondta, a legelején családoknál szállásolták el a meghívottakat, a balánbányaiak szívesen kapcsolódtak be a rendezvény lebonyolításába, sokszor gyűjtöttek élelmiszert is. Az évek során számtalan, határokon átívelő barátság született. Hozzátette, időközben felnőttek a húsz évvel ezelőtt még gyerek botorkások, és szeretnék, ha megfiatalodna a fesztivál szervezőgárdája, ha a fiatalok átvennék a stafétát.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!