Fotó: A szerző felvétele
2009. április 22., 10:392009. április 22., 10:39
A hangverseny, illetve az egész turné bevételével a Romániai Vakok Szövetségét támogatják. A két zenész tavaly már bejárta az országot a varázslatos hangszerrel, és a zsúfolásig megtelt termeket látva elhatározták: az idei körutat a jótékonyság szolgálatába állítják.
A mindössze harminchárom éves Alexandru Tomescu színpadi jelenléte önmagában figyelemre méltó: teljes odaadással szólaltatja meg kincset érő hangszerét, szó szerint együtt lélegzik vele. A művész a világ nagy színpadain is elsöprő sikereket aratott, neves hazai és külföldi klasszikus zenei díjak birtokosa és számos verseny nyertese.
Az Elder-Voicu Stradivariust 2007 szeptemberében kapta meg ötéves használatra a művelődési minisztériumtól, és mint mondta, akkor határozta el: a csodás instrumentumot az ország minden sarkába elviszi, hogy különleges hangját minden hazai zenekedvelő hallhassa legalább egyszer.
Tomescu úgy véli, a művész számára nem lehet semmilyen különbség a karitatív és a nem karitatív fellépések között. „Nekünk mindig ugyanazt a színvonalat kell nyújtanunk a színpadon. A különbség talán csak a közönség reakcióiban rejlik, hiszen az ő lelkük könnyebben megnyílik, ha tudják: nemes célt szolgál a hangverseny, és ez a színpadon is érezhető” – mondta el lapunk kérdésére a művész, akinek öltözőjét markos biztonságiak őrizték a híres hangszer miatt.
Tomescu szerint a látványnak nagy szerepe van a műélvezetben, hegedűtanítványait maga is erre oktatja, mint mondta, számít, hogy hogyan lép fel a művész a színpadra – nem lehajtott fejjel, hanem magabiztosan. Ennek ellenére úgy érzi, a vakok és gyengén látók talán egy olyan dimenzióját is fölfogják a muzsikának, amelyet a többiek nem.
„Bizonyos dolgokat a vakok jobban látnak. Erősebben érzékelik a vibrációkat, nem terelik el a figyelmüket mindenféle külsőségek” – vélekedett a hegedűművész. Mint mondta, a vakok szövetségének képviselőivel tavaly ősszel találkozott, akkor csak egyetlen jótékonysági koncertről beszélgettek, majd később körvonalazódott a Stradivari-turné gondolata.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.