A gróf Teleki Andor (1902-1978) hagyatékából származó gyűjteményt a Teleki család adományozta a Teleki Tékának
Fotó: Teleki Téka/Facebook
A 200 éve született Jókai Mór eredeti kézirataiból nyílt minikiállítás kedden a marosvásárhelyi Teleki Tékában. Jókai hatalmas kéziratos hagyatékból 2003-ban kerültek a marosvásárhelyi könyvtárba a kéziratok.
2025. február 19., 19:292025. február 19., 19:29
A Teleki Téka közlése szerint Jókai hatalmas kéziratos hagyatékból 2003-ban került a marosvásárhelyi könyvtárba tizenkét novellarészlet, egy regénytöredék és egy teljes elbeszélés.
„E műveket Jókai többnyire az önkényuralom első éveiben vetette papírra jellegzetes apró gyöngybetűivel, minimális javításokkal; némelyik lap végén kivehető a Sajó szignó, a megtorlástól tartva 1850-ben ezt az álnevet használta” – idézte az MTI az ismertetőt.
Bányai Réka könyvtáros kedden a Marosvásárhelyi Rádiónak nyilatkozva elmondta:
A könyvtáros szerint a kéziratok az Argentínában örökösök nélkül elhunyt Teleki Andor gyűjteményében voltak, aki műgyűjtő volt. Hozzátartozói úgy gondolták, a kéziratoknak közgyűjteményben van a helyük.
Teleki Andornak a kéziratokhoz fűzött feljegyzése szerint gróf Teleki Sándor (1821–1892) hagyatékából maradtak fenn, akiről ismert, hogy Petőfi Sándor barátja volt.
Az, hogy a kéziratok miként kerültek Teleki Sándorhoz, megfejtésre vár – mondta a könyvtáros. Bányai Réka szerint nem valószínű, hogy adományozásról lenne szó, mivel a kéziratok között sok a töredék, egy műnek egyetlen lapja például. Nem is az író halála után juthattak az erdélyi főnemeshez, mivel korábban elhunyt, mint Jókai – tette hozzá.
A minikiállítás helyhiány miatt nem mutatja be Jókai Mór teljes életművét, de ismertető szöveg társul hozzá, és kérésre a Teleki Téka munkatársai is segítik információkkal a látogatókat. Az író születésének 200. évfordulója alkalmából nyílt minitárlat március végéig látogatható a könyvtár nyitvatartási ideje alatt.
A jeles író napra pontosan 200 évvel ezelőtt született, aminek tiszteletére 2025-öt még tavaly a nevével (is) fémjelzett emlékévnek nyilvánította a Magyar Országgyűlés. Mi ez alkalommal Jókai Mór székelyföldi kiruccanásait vesszük számba.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!