A Jézus Krisztus szupersztár című kolozsvári előadás zene, koreográfia és látványvilág tekintetében is nagyszabásúnak bizonyul
Fotó: Bardon Tony/Kolozsvári Magyar Opera
Elsöprő a Kolozsvári Magyar Opera Jézus Krisztus szupersztár című, Novák Péter rendezte előadásának a sikere: ezt az is igazolja, hogy bár tájainkon szokatlannak számít, tíz percig tapsolt állva a közönség kedden este. A minden tekintetben nagy lélegzetű produkcióról Novák Péterrel beszélgettünk az előadást követően.
2024. június 19., 18:152024. június 19., 18:15
2024. június 19., 22:512024. június 19., 22:51
A színházba és operába járó erdélyi nézők és a művészek sem tapasztalják túl gyakran, hogy percekig állva tapsol és éljenez a közönség egy-egy előadás végén. Az erdélyi magyar közönség szokásrendjében talán nincsen hangsúlyosan jelen a hangos tetszésnyilvánítás egy-egy színházteremben – a román nézők például sokkal gyakrabban élnek az általuk kedvelt előadások ilyen formájú jutalmazásával.
Jézus szerepében Bodor Áron magyarországi énekes (legfelül) az egyik szereposztásban
Fotó: Bardon Tony/Kolozsvári Magyar Opera
A Kolozsvári Magyar Opera közönsége azonban kedden este hangos tetszésnyilvánítással, percekig tartó vastapssal köszönte meg a Novák Péter által rendezett, Jézus Krisztus szupersztár című produkció alkotóinak bravúros teljesítményét. Az előadás premierjét május 30-án tartották, a keddi a harmadik alkalom volt, hogy a közönség megtekinthette a Jézus-történetet a kolozsvári színpadon.
Fotó: Bardon Tony/Kolozsvári Magyar Opera
Az, hogy felállva tapsol hosszú percekig a nézőközönség, nem fordul elő túl sűrűn például a kincses városi magyar színházban és operában, az Andrew Lloyd Webber és Tim Rice rockoperájából kolozsvári művészek és vendégművészek fellépésével készült előadás pedig méltán érdemelte ki a hangos tetszésnyilvánítást. És hogy mi szükséges egy ilyen látványos sikerhez? Eléggé kézenfekvő, hogy az 1970-ben írt, azóta is világszerte töretlen népszerűségnek örvendő, magával ragadó zenéjű rockopera már eleve hívószót jelent a közönség számára.
Fotó: Bardon Tony/Kolozsvári Magyar Opera
Ugyanis a produkció megvalósításához Szép Gyula operaigazgató elmondása szerint 180 fős gárdára van szükség: 50 fős zenekarra, valamint a műszakon kívül az énekkarra, tánckarra, no meg persze a hozzájuk hasonlóan briliánsan teljesítő szólistákra.
Az áruló halála. Júdás szerepében P. Petőcz András magyarországi énekes (lent)
Fotó: Bardon Tony/Kolozsvári Magyar Opera
A néző – és itt nem a szakmabeliről vagy a kritikusról van szó, hiszen nekik lehetnek természetesen más szempontjaik – hibátlan produkciót lát a színpadon. A nézőteret, valamint a színpad összmagasságait és - mélységeit is kreatívan kihasználó, magas esztétikájú látványvilágot teremt a produkció, Webberék remekművét pedig profi módon szólaltatja meg a félszáz fős zenekar. A sikerhez magától értetődően elengedhetetlenek a kiváló alakítások.
éppúgy, mint az apostolok, farizeusok, római katonák szerepét alakítók, valamint a professzionális tánc- és énekkar.
Fotó: Bardon Tony/Kolozsvári Magyar Opera
Hogy mi mindenből tevődik még össze egy ilyen, témájánál és alapanyagánál fogva is hatalmas lélegzetű produkció sikere, arról az előadás végén megkérdeztük Novák Péter rendezőt – aki egyébként nem először dolgozik együtt a kolozsvári opera társulatával. A Jézus Krisztus szupersztár színre vitele a rendező bátor és profi vállalkozásának is tekinthető, hiszen azt is tudjuk, hogy
A mozzanat, amikor konfettivel jutalmazzák a zsidók Júdást, amikor elárulja Jézust
Fotó: Bardon Tony/Kolozsvári Magyar Opera
Megkérdeztük Novák Pétertől, miként látja a harmadik előadás után a produkció alakulását, fejlődését. „A legfontosabb az, hogy egy előadás sosincs kész. Amikor kész van, az tulajdonképpen a halála egy produkciónak. Ha nincsenek új gondolataink, új impresszióink, benyomásaink a közönség reakciója, valamint annak kapcsán, hogy mi, az alkotók hogyan viszonyulunk egymáshoz, miként oldunk meg egy helyzetet, akkor megette a fene az egészet. Én szeretem »karbantartani« az előadásaimat, Budapesthez nincs közel Kolozsvár, de nincs is olyan messze, hogy ne legyek itt” – mondta Novák Péter.
Fotó: Bardon Tony/Kolozsvári Magyar Opera
Hozzátette, továbbra is dolgoznak az előadáson, az egész alkotógárdával együtt. Mivel a nézők keddi reakciója a hangos tetszésnyilvánítás volt, megkérdeztük a rendezőt, miként értékeli ezt a visszajelzést.
tehát nagyon izgalmasan és asszociatívan alakult az előadás. Néha úgy érzem, közelebb van egy képzőművészeti installációhoz, mint egy előadáshoz” – fejtette ki Novák Péter.
Fotó: Bardon Tony/Kolozsvári Magyar Opera
Úgy fogalmazott, a műben nagyon sok súlyos, fajsúlyos kulturális utalás van,
de ez az inspiráció nem született volna meg, ha a két csodálatos alkotó nem írja meg ezeket a dalokat. Megkérdeztük Novák Pétert a gyönyörű esztétikájú látványvilág és a koreográfia megszületéséről is, hiszen a nézőnek az a benyomása, hogy egy szervesen összeálló, sodró erejű, kompakt előadást lát, amiben mindennek helye van: a fények játékának, a mozgásnak, a terek változásainak, megnyílásainak, a mélységeknek és magasságoknak, valamint annak is, ahogyan a szereplők olykor a nézőtéren tartózkodnak.
Fotó: Török Ádám/Kolozsvári Magyar Opera
„El tudom árulni a kulisszatitkot. Általában úgy van, hogy ha lecsukom a szemem és már előzőleg látom az előadást elejétől a végéig, akkor van értelme megcsinálni. Ha nem látom, akkor is van értelme belekezdeni, de sokkal nagyobb a kockázat.
Kicsit azt is mondom ezzel, hogy nem feltétlenül az én dicsőségem, hanem valahogy a sorshelyzet, meg a konstelláció is hozta mindezt” – mondta a rendező. Hozzátette, természetesen nem véletlen a témaválasztás, de hát a legfontosabb az, hogy nem véletlenül hozta ezt a darabot, az ő ötlete volt, hogy vigyék színre a kolozsvári társulattal – romániai ősbemutatóként.
Heródes király szerepében Laczkó Vass Róbert színművész
Fotó: Bardon Tony/Kolozsvári Magyar Opera
„Fantasztikus dolog, hogy Szép Gyula igazgató igent mondott erre, bizalmat szavazott, és én azt gondolom, hogy egy nagyon szép előadással zárjuk ezt az évadot” – mondta Novák Péter. Megkérdeztük a rendezőtől azt is, hogy Jézus Krisztus neve mennyire lehet „húzóneve” az előadásnak, valamint hogy maga a témaválasztás vonzerő lehet-e az emberek számára 2024-ben. „Egyszer írtam egy dalt, a hajdani zenekaromnak, a Kimnowaknak (1993-ban alakult pop-rock zenekar, amelyet Novák Péter énekes, Nagy Gergely basszusgitáros és Pribil György gitáros alapított, 2013-ban szűnt meg Pribil György halálával – szerk. megj.) Jézus a kapitány címmel. Igen, húzónév.
Fotó: Török Ádám/Kolozsvári Magyar Opera
Az előadás részleteiről is beszélgettünk Novák Péterrel, kiemeltük, milyen nagyszerű ötletnek bizonyul például az is, hogy amikor az immár véres öltözetű Jézust megkorbácsolják, a nézőteret mintegy „elönti” a vörös fény, úgymond „ráömlik” a nézők fejére. A nagyon sűrített koreográfiájú produkció számtalan telitalálat-szerű elemet sorakoztat fel, valószínűleg minél több alkalommal látja a néző, annál több jelentőségteljes mozzanatot tud benne alaposan megfigyelni. „Hát ez kétségtelenül sűrű történet. Én az előadást passiójátéknak terveztem. A passiójáték szó szinonimája nagyon vicces, de közben elgondolkodtató: »tömegdráma«. Azt gondoltam, hogy Jézus története nem maradhat csupán a színpadon, tehát azért használjuk játéktérként a nézőteret is, azért világítom meg a nézőket, mert azt szeretném, hogy egy nagy, közös, megélt lelkigyakorlatként teljen ez az 1 óra 45 perc. És ha ennyit hozzá tudtunk tenni az általános (lelki)állapotokhoz, akkor azt hiszem, ez már nagy dolog.
Fotó: Török Ádám/Kolozsvári Magyar Opera
Aki látta már a kolozsvári Jézus Krisztus szupersztárt, az teljes mértékben átérezheti, mennyire igaz az, amiről a rendező a Krónikának beszélt. Hatalmas lélegzetű előadást alkottak, rengetegféle, nagy horderejű húzóerővel. Húzóerőnek bizonyul maga a zenei remekmű, a príma rendezés és lenyűgöző koreográfia, a látványvilág egésze, a kiváló alkotók, énekesek, táncosok, zenészek. No meg a húzónév: Jézus Krisztus, a szupersztár.
Fotó: Török Ádám/Kolozsvári Magyar Opera
Passiójáték, a szenvedéstörténettel való, lelkigyakorlatnak tekinthető szembesítés lesz a kolozsvári Jézus Krisztus szupersztár című produkció – fogalmazott Novák Péter rendező a Kolozsvári Magyar Opera legújabb előadásáról.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!