„Elharapózott a közízlést meghatározó slendriánság, ezért foglalkoznak egyre kevesebben a magas művészettel” – jellemezte korunkat Demény Attila zeneszerző, operarendező Emlékek és szertefoszlott illúziók című önéletrajzi kötetének kolozsvári bemutatóján.
2016. március 25., 10:422016. március 25., 10:42
A kincses városbeli zeneszerző elmondta, a kötet nem egy ember munkája: az Idea Nyomdában nyomtatott könyv borítóját Sipos László készítette, a fülszöveget Bogdán Zsolt színész írta. A kötet Demény önéletrajzi írásai mellett Tóth Gábor nagyváradi újságíró a szerzővel készített interjúját is tartalmazza.
Az eseménynek a Györkös Mányi Albert Emlékház adott otthont, a könyv szerzőjével Demény Péter író beszélgetett. A zeneszerző kifejtette, a könyvben élete eseményeit kommentálja, hiszen visszaemlékezésről van szó, gazdag és sikeres életútjáról. A könyv címéről szólva elhangzott, azért választotta a szerző, mert az illúziók szertefoszlanak, de az ember új illúziókat teremt helyettük.
Demény Attila elmondta, kezdetben zongoraművészi pályán indult el, amely politikai okokból kerékbe tört – ez volt az első szertefoszlott illúzió, amelyből tanult. Ezt követően színdarabokhoz írt kísérő zenét, majd operarendező lett, és három operát is írt a Kolozsvári Magyar Operának, ugyanakkor útját végigkísérte a zeneszerzés, ez nyújtott fogózkodót, amikor bajban volt.
Demény Attila azt is elmondta, korunkban, amikor az emberek többségének az érdeklődése inkább a show-műsorok felé fordul, a magas művészetnek egyre nehezebb a dolga, hiszen ma minden az eladhatóságról szól. „Ha például az Omegát nézem, zenéjüknek volt tiltakozó jellege, társadalmi közvetítő szerepe, hiszen ez akkoriban kötelező morális igény volt. Viszont 1990 után megszűnt az a közeg, aminek ellen lehetett állni. Úgy tűnt, hogy megszűnt az, ami ellen hadakoztunk, az emberek boldogok voltak, de aztán kiderült, hogy nem mennek simán a dolgok” – mutatott rá Demény Attila.
Azt is kifejtette: az alkotók életében nagy a zűrzavar, az érvényesülési vágy, nincs elég csend ahhoz, hogy arra tudjanak figyelni, hol vannak, és mi következik. „Úgy gondolom, hogy az emberek többségének koordinátákra van szüksége, bajban van az, akinek nincsenek gyökerei” – fejtette ki a zeneszerző.
Hozzáfűzte, számára ezek a koordináták a zenei anyanyelv, a tanárai, Búzás Pál, Nina Panieva, Száva György, valamint az olyan szellemi műhelyek, amelyeket Rónai István, Angi István neve fémjelez – ezek alapján véli úgy, hogy ízlésvilága megbízható. A könyvbemutatót Béres Melinda és Márkos Albert hegedűművészek előadása színesítette, akik Demény Attila szerzeményeiből nyújtottak ízelítőt.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!