Fotó: Dusa Gábor
Számos szatmári és magyarországi művész lép fel a szombaton kezdődő, egy hétig tartó magyar kultúra hetén Szatmárnémetiben. Az Egycsillagú égbolt című rendezvénysorozatról Tóth-Páll Miklós színművész, a szervező Ady Endre Társaság elnöke beszélt a Krónikának.
2018. január 12., 22:222018. január 12., 22:22
Idén is megszervezi a magyar kultúra hetét Szatmárnémetiben az Ady Endre Társaság és a Harag György Társulat. Az immár tizenkettedik alkalommal tartandó, Egycsillagú égbolt című rendezvénysorozatról az Ady Endre Társaság elnöke, Tóth-Páll Miklós színművész elmondta, a szombaton kezdődő, egy hétig tartó program gazdag kulturális kínálattal várja az érdeklődőket.
A magyar kultúra hetét Szatmáron egyrészt a magyar kultúra napja január 22-i alkalmából tartják, annak emlékére, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le a Himnusz kéziratát, másrészt Ady Endre halálának évfordulójához, január 27-hez igazodva. A rendezvénysorozat címe, az Egycsillagú égbolt Fényi István nemrég elhunyt nagykárolyi költő Kölcsey Ferenc emlékére írt versének címe.
szatmári, onnan elszármazott, valamint magyarországi írókkal, művészekkel találkozhat a közönség.
Bereményi Géza író és Kocsis István drámaíró is jön Szatmárra
A program szombaton Les Pál nagybányai festőművész kiállításának megnyitójával kezdődik 16 órától az Iparosotthonban, 17 órakor Kocsis István szatmári születésű történész, drámaíró A katarzis (emlékezés régi kollégákról) című írásának dramatizált változatát lehet megtekinteni. A történet a 70-es években játszódik, és egy bemutató utáni éjszakát elevenít fel Ács Alajos színművészéknél. Szereplői a Harag György Társulat volt színészei, előadják a társulat jelenlegi tagjai. Az előadás után közönségtalálkozót tartanak a drámaíróval.
Vasárnap szintén a színházban Kocsis István Jászai Mari (A megkoszorúzott) című drámájának hazai ősbemutatóját láthatja a közönség az Ady Endre Társaság és a Harag György Társulat közös produkciójaként. Jászai Mari szerepében Kovács Nikolett, rendező Tóth-Páll Miklós. „Az Embert bizony a színház megvilágosítja... S a megvilágosított ember győzedelmeskedik: önmaga felett és a mulandóság felett” – idézte a szervezők közleménye Kocsis István Jászai Mariról szóló drámáját.
amely Bereményi Géza Legendárium című, 1978-ban megjelent családregényében szereplő írás alapján készült. Irén csak egy levelet ír a testvérének, de közben elmeséli az életét. Látjuk a visegrádi SZOT-üdülőt a sálat kötögető szobatársnőkkel, a gyömrői ház kertjében hallgatózó ismerőst, az árnyékos presszó törzsvendégeit, érezzük a 70-es évek sűrű hangulatát.
Az előadásban Újhelyi Kinga Jászai-díjas színművész alakítja Vetró Irént, aki a Bereményi–Cseh Tamás dalokból ismert. Pál Hunor több karaktert is megformál: egyszerre groteszk és virtuóz, ahogyan időnként belép a történetbe, és jelen idejűvé varázsolja Irén visszaemlékezéseit. Újhelyi Kinga és Pál Hunor a debreceni Csokonai Színház művészei, az előadást Lőrincz Zsuzsa rendezte. Az előadás után közönségtalálkozót tartanak Bereményi Gézával.
Szerdán a filharmóniában Hegedűs Endre Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész és felesége ad hangversenyt. Pénteken A szétszóródás előtt című felolvasóestre várják az érdeklődőket, részletek hangzanak el Ady Endre verseiből és prózájából, valamint Makkai Sándor, Szabó Dezső, Német László, Schöplin Aladár, Raffai Ernő és Kovács András Ferenc Ady Endréről írt tanulmányaiból. A produkció anyagát Tóth-Páll Miklós állította össze. Január 27-én, szombaton Békés Csilla Mária szatmári születésű, Svájcban élő író, pszichiáter Svájci börtönrács című regényét mutatják be.
A magyar kultúra hetét többek közt a Szatmár megyei hagyományos kultúrát megőrző és támogató központ, a szatmárnémeti városi tanács és megyei tanács, a Harag György Társulat, a Brighella Bábtagozat, a Bethlen Gábor Alap, valamint a szatmári református egyházmegye támogatja.
Tóth-Páll Miklós az Ady Endre Társaságról elmondta, tevékenységüket magyarországi pályázatoknak, állandó szponzoroknak köszönhetően folytatják, ugyanakkor a szatmári városi és megyei tanács is támogatja őket. Évente szerveznek hagyományosnak tekinthető rendezvényeket, ilyen például gyermeknap körül a Tavaszkirálynő, májuskirály elnevezésű gyerekvetélkedő, de rendszeresen vendégül látnak Szatmárról elszármazott írókat, művészeket, akikkel közönségtalálkozókat szerveznek.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!