2007. május 22., 00:002007. május 22., 00:00
Később a budapesti Képzőművészeti Főiskolára került, ahol 1934-től szobrászat szakon tanult. Ebben az időben egyre inkább érdeklődni kezdett a néptánc iránt, Kolozsváron bekapcsolódott az erdélyi fiatalok falukutató mozgalmába. A háború kitörése miatt haza kellett térnie. Itthon mint szobrász és rajztanár helyezkedett el a székelyudvarhelyi Agyag- és Faipari Iskolában (1940–42), majd a tanonciskola igazgatója (1942–45), 1945-től rajztanár a Református Kollégiumban és Tanítóképzőben, 1948-tól Korondon, 1949–54 között a Székelykeresztúri Tanítóképzőben rajztanár. Rajztanári munkája mellett ezekben az iskolákban tánccsoportokat szervezett, népszerűsítő előadásokat tartott. Édesapja munkásságát folytatva elkezdte a népviseletek tanulmányozását is.
1964-től nyugdíjazásáig újból rajztanár Marosvásárhelyen. Életpályáján az 1974-es nyugdíjazás mit sem változtatott, ekkor teljesedett ki az erdélyi népviseleteket, varrottasokat leíró, bemutató, rendszerező munkássága. Ennek eredményeként jelent meg könyve, gyűjtése. A Székelyek ünneplőben című kötet jelentette munkássága betetőzését, a magyar kultúra és művelődés jelentős teljesítményét. Ez a könyv nyújtja mindeddig a legteljesebb képet a székely népviseletről.
Életműve a kultúrát egységében és sokoldalúságában szemlélő, megélő, népe kultúráját becsülő, annak értékeit átörökítő tudós, művész és művelődési szakember hosszú, töretlen pályájából bontakozik ki. Munkássága az egyetemes magyar kultúra értéke.
Néhai id. Haáz Sándort május 23-án 16 órától búcsúztatják a marosvásárhelyi vártemplom ravatalozójában, és május 24-én 16 órakor helyezik örök nyugalomra a székelyudvarhelyi református temetőben.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.