2009. augusztus 21., 09:482009. augusztus 21., 09:48
Az igényt és az esemény hatékonyságát felmérve a Fade In Script Consulting ismét meghirdeti a Magyar Forgatókönyvbörzét. A börzén a legjobb és legfrissebb, magyar nyelven írott forgatókönyveket kívánják a szervezők bemutatni a jó sztorira vadászó rendezőknek és producereknek. A versenyre az anyaországi és a határon túli magyar alkotók forgatókönyveit várják. Egy jelentkező több forgatókönyvvel is pályázhat.
A pályázat kiírói egész estés filmforgatókönyveket várnak műfaji megkötés nélkül. A kiválasztás során előnyben részesülnek azok a pályaművek, amelyek a szélesebb nézőközönséget kívánják megszólítani minőségi, újszerű módon.
A pályázatok beérkezésének határideje: 2009. szeptember 30. A nevezés díja 10 ezer forint, melyért cserébe minden pályázó írásos szakmai véleményt kap forgatókönyvéről. A nevezéseket a pitchforum@fadein.eu e-mail címre várják, és bővebb információt is itt lehet kérni.
A forgatókönyvbörze versenyprogramjában részt vevő 12 forgatókönyvet 2009. október 31-éig választja ki az előzsűri, melynek tagjai Hegedüs Bálint, Krigler Gábor és Lovas Balázs forgatókönyvírók.
A kiválasztott forgatókönyvek alkotói 2009 decemberében egész napos forgatókönyvírói workshopon vehetnek részt Budapesten, ahol személyes konzultációk során fejleszthetik tovább forgatókönyvüket elismert szakemberek vezetésével.
A 2010. január végén, a 41. Magyar Filmszemle keretében megrendezendő II. Magyar Forgatókönyvbörzén a kiválasztott 12 alkotó lehetőséget kap arra, hogy félnapos felkészítés után bemutassa filmötletét a rendezvényen megjelenő magyar rendezőknek és producereknek. Ezt követően a börzén részt vevő alkotók személyes konzultációt folytathatnak az érdeklődő szakmabeliekkel.
A 12 versenyző alkotás közül neves személyiségekből álló szakértői zsűri választja ki a legjobb forgatókönyvet. Az első börzén a Magyar Televízió által felajánlott 1 millió forintos fődíjat egyébként Nagy Tibor Real Time című thrillere, míg a FilmJus Egyesület által szponzorált 500 ezer forintos különdíjat Dési András és Móray Gábor Titkos pizsama című forgatókönyve nyerte el.
A 2008 decemberében megrendezett I. Magyar Forgatókönyvbörzére egyébként 70 versenyző jelentkezett. Az ekkor kiválasztott 12 döntős mű közül négy projekt indult el a megvalósulás útján.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.