A vendégjátékok sorát portói São João Nemzeti Színház előadása nyitja Arthur Miller klasszikusával, A salemi boszorkányok című drámával, Nuno Cardosonak, a színház művészeti igazgatójának rendezésében
Fotó: TUNA_TNSJ-BRUXAS
Elsőként a portói São João Nemzeti Színház vendégjátékát láthatja a Kolozsvári Állami Magyar Színház közönsége abban a sorozatban, amely külföldi társulatok produkcióit vonultatja fel novemberig – közölte a színház. A portugáliai produkciót a hét végén láthatja a nagyérdemű, két alkalommal.
2023. április 21., 11:142023. április 21., 11:14
A Kolozsvári Állami Magyar Színház 2022 decemberében ünnepelte fennállásának 230-ik évfordulóját, az ünnepi évad kiemelkedő eseménye volt a tavaly november 17-27. között megrendezett Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál 8. kiadása. A 230-ik jubileumi évad jegyében a kolozsvári színház a 2023-as év során számos külföldi és hazai vendégelőadás meghívásával szeretne kitekintést nyújtani a kortárs színházi folyamatokra.
Fotó: TUNA_TNSJ-BRUXAS
A vendégjátékok sorát portói São João Nemzeti Színház előadása nyitja Arthur Miller klasszikusával, A salemi boszorkányok című drámával, Nuno Cardosonak, a színház művészeti igazgatójának rendezésében.
A portói társulat így ajánlja előadását: „»A salemi boszorkányok egy elkeseredett próbálkozás volt« – írja Arthur Miller drámaíró a történelmi tényeken alapuló darab keletkezéséről. Az amerikai kisváros, Salem a férfiakat és nőket egyaránt érintő boszorkányüldözés, illetve boszorkányperek helyszíne 1692-ben. Tetőfokára hágnak a híresztelések és hazugságok, és úgy tűnik, nincs menekvés a bosszúvágy szította rágalmak elől. Az 1953-ban bemutatott A salemi boszorkányokat a szerző allegóriának szánta az Amerika szívét elemésztő mccarthyzmus sötétségére. Miller is áldozatul esett ennek az antikommunista láznak.
Ezzel a darabbal folytatja Nuno Cardoso a közösségi élet alapjait feltáró vizsgálódásait, az ember, mint társadalmi lény vakságának tanulmányozását. Ismét Miller írja: »Az igazság keresésével kapcsolatos aggályok mögött a darabban felsejlik a tiltott szexualitás, a természetfölöttitől való félelem és a politikai manipuláció halálos keveréke«”.
Fotó: TUNA_TNSJ-BRUXAS
Az előadásban Ana Brandão, Carolina Amaral, Joana Carvalho, Jorge Mota, Lisa Reis, Mário Santos, Nuno Nunes, Paulo Freixinho, Patrícia Queirós, Pedro Frias, Sérgio Sá Cunha színészek játszanak, díszlettervezője F. Ribeiro, fénytervezője Nuno Meira, zeneszeszerzője és hangtervezője João Oliveira, míg a videókat Luís Porto, a mozgást Roldy Harrys jegyzi.
Nuno Cardoso (Canas de Senhorim, 1970) jelenleg az egyik legkeresettebb és legaktívabb portugál rendező. Az évek folyamán kialakított személyes és következetes esztétikai világában megférnek a kortárs és a klasszikus szövegek egyaránt. Egyforma könnyedséggel rendez kifinomult színházi előadásokat és kísérleti közösségi projekteket, profi és amatőr színészek részvételével. Szakmai pályafutása 1994-ben kezdődött, a Círculo de Iniciação Teatral da Academia de Coimbra diákjaként. Ugyanabban az évben társalapítója volt a portói Visões Úteis csoportnak, ekkor indult rendezői karrierje. 1998–2003 között az Auditório Nacional Carlos Alberto művészeti vezetője, 2003–2007 között ugyanezt a funkciót töltötte be a Carlos Alberto Színházban, amely akkor már a São João Nemzeti Színház része volt. 2001-ben többekkel megalapította az Ao Cabo Teatrót, amelynek 2018-ig művészeti igazgatója volt. Különösen jelentősek Csehov drámavilágából merített feldolgozásai (Platonov, Sirály és Három nővér), valamint Shakespeare-rendezései (II. Richárd, Szeget szeggel, Coriolanus és Athéni Timon). Alkotómunkája során olyan költői alapanyagot keres a klasszikus és a kortárs repertoárban, melyek alátámasztják a színházról alkotott sajátos felfogását: a színház egy olyan gépezet, amely feltárja és újraírja a jelent. 2019 februárja óta a São João Nemzeti Színház művészeti igazgatója.
Az eredeti Real Teatro de São João színházat, amely 1908-ban elpusztult, és annak utódját, amely 1920-ban nyílt meg (és ma nemzeti műemlék), Porto város elitje építette. 1992-ben az intézmény Portugália színháza lett, amikor az állam megvásárolta az épületet és jelentős felújításokat végzett rajta.
A SJNSz mára elismert színházi struktúrává vált, amelyben portugál és külföldi színművek, valamint a színházművészet legújabb vívmányai is helyet kapnak. Az intézmény az Európa Színháza címmel is büszkélkedik, valamint az Európai Színházi Unió tagjaként kapcsolatokat ápol más európai színházi intézményekkel.
A salemi boszorkányok április 22-ei és 23-ai előadásaira jegyek vásárolhatóak a színház jegypénztárában (hétköznap 10 és 14 óra között), valamint online a www.huntheater.biletmaster.ro weboldalon. Az előadás 12 éven felülieknek ajánlott.
Több szempontból is fontos elismerés a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál számára, hogy megkapta március 14-én a Román Színházi Szövetség (UNITER) Ion Caramitruról elnevezett kiválósági díját.
„Létezik az öröm” – hangzik el utolsó mondatként Az öröm napjai című előadásban, amelyet a párizsi Odéon-Théâtre de l’Europe társulata hozott el a vasárnapig tartó kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Fesztiválra.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
szóljon hozzá!